Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Warmate w Libii

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 kwietnia 2020

14 kwietnia 2020 w internetowych mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia amunicji krążącej Warmate produkcji WB Electronics. Miały być one wykonane w Libii. Na zdjęciach widoczny jest jedynie leżący na piasku uszkodzony kadłub, bez skrzydeł i z odłamaną głowicą.

Kadłub amunicji krążącej WB Electronics Warmate, rozbity na pustyni w Libii. W trybie bojowym platforma jest jednorazowego użytku, w trybie obserwacyjnym może być wielokrotnie odzyskiwana / Zdjęcie: Twitter

W publikacjach internetowych zwolennicy sił libijskiego rządu jedności (GNA) informowali, że mały bsl był używany przez wojska Libijskiej Armii Narodowej (LNA). Upadł w pobliżu Abu Grain, gdzie toczą się zażarte walki. Początkowo informatorzy związani z GNA twierdzili, że pocisk dostarczony LNA był produkcji tureckiej, a nawet izraelskiej (Orbiter 1K).

Oderwana od kadłuba głowica amunicji krążącej WB Electronics Warmate. To jeden z kilku typów głowic, które mogą być przenoszone przez platformę – GK-1 HEAT IR (kumulacyjno-odłamkowa z ładunkiem bojowym o masie 0,5 kg) / Zdjęcie: Twitter

Z pokazanych na zdjęciach fragmentów wynika, że to jednak Warmate. Wyposażony był w głowicę z oznaczeniami GK-1 HEAT IR (High Explosive Anti-Tank InfraRed. To głowica kumulacyjno-odłamkowa z kamerą termowizyjną opra­co­wana przez WITU do zwal­cza­nia czoł­gów (z gór­nej pół­s­fery) i opan­ce­rzo­nych wozów bojowych, z ładunkiem bojowym o masie 0,5 kg. Z testów wynika, że może ona przebijać pancerz o grubości do 220 mm RHA.

Przedstawiciele WB Electronics potwierdzili, że pokazywany na zdjęciach obiekt to fragment Warmate. Nie ujawnili przy tym, w jaki sposób mógł znaleźć się w objętej embargiem ONZ Libii. Wiadomo jednak, że polskie przedsiębiorstwo od kilku lat eksportuje broń tego typu (m.in. do jednego z krajów NATO i dwóch na Bliskim Wschodzie). Najbardziej prawdopodobne jest, że Warmate do Libii trafiły z ZEA. Emiraty są jednym z głównych zwolenników LNA, nielegalnie dostarczając mu (obok m.in. Egiptu) nowoczesne uzbrojenie kupowane w wielu krajach, w tym w FR i ChRL.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.