Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

TRISHNA będzie obserwować zmiany klimatu

Astronautyka, 20 kwietnia 2020

Francuski Center National d’Etudes Spatiales (CNES, Państwowy Ośrodek Badań Kosmicznych) podpisał umowę z Airbus Defence and Space na opracowanie i produkcję przeznaczonego dla satelity TRISHNA instrumentu obserwacyjnego, wykorzystującego promieniowanie podczerwone.

Wizualizacja satelity TRISHNA / Ilustracja: Airbus

TRISHNA (Thermal infraRed Imaging Satellite for High resolution Natural resource Assessment – ang. satelita termowizyjny o wysokiej rozdzielczości do oceny zasobów naturalnych) będzie nowym elementem francusko-indyjskiej konstelacji satelitów przeznaczonym do monitorowania klimatu i innych zastosowań. CNES i Bhāratīya Antariksh Anusandhān Sangaṭn (Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych współpracują przy skonstruowaniu systemu obserwacji Ziemi w podczerwieni, w tym satelity i segmentu naziemnego.

Obserwacje prowadzone za pośrednictwem TRISHNA poprawią zrozumienie cyklu obiegu wody na planecie i umożliwią poprawę zarządzania cennymi zasobami wody na Ziemi. Pozwolą przez to badać wpływ zmian klimatu, szczególnie na poziomie lokalnym.

Zgodnie z międzynarodowym podziałem zadań, BAAS zapewni platformę oraz urządzenie obserwacyjne działające w zakresie widzialnych i krótkich fal podczerwieni i będzie też głównym producentem satelity. CNES odpowiada za przebieg misji i zapewni instrument badawczy, który zbuduje Airbus. Segment naziemny będzie owocem współpracy obu krajów. Na rzecz misji Airbus wykorzysta najnowsze innowacje i synergie z innych, prowadzonych już programów (IASI-NG, CO3D, itp.).

Pomiar temperatur powierzchni planety dostarcza informacji o stresie hydrologicznym (braku wody) i jego wpływie na wegetację roślin. Monitorowanie cykli wodnego i energetycznego Ziemi jest jednym z głównych celów misji, które mogą przydać się zwłaszcza w rolnictwie i hydrologii. Misja przysłuży się również wielu innym zadaniom: nadzorowi wód kontynentalnych i przybrzeżnych, monitorowaniu akumulacji ciepła (pułapek cieplnych) w miastach, monitorowaniu ryzyka (wykrywanie pożarów i aktywności wulkanicznej) i badaniom kriosfery (lodowce, zamarznięte jeziora).

W porównaniu z działającymi już na orbicie satelitami, TRISHNA ma stanowić znaczący postęp, zarówno pod względem rozdzielczości jak i częstotliwości aktualizacji otrzymywanych zobrazowań, poprawiając tym samym możliwości badawcze i umożliwiając rozwój zastosowania uzyskanej tą drogą wiedzy.

Podczas gdy funkcjonujące już satelity oferują zobrazowania ograniczone pod względem rozdzielczości (powyżej 1 km) i częstotliwość rewizyty co kilka tygodni, TRISHNA będzie fotografować ten sam obszar Ziemi co 3 dni, w rozdzielczości 50 m, w zakresie temperatur od ok. –20°C do +30°C (z dokładnością 0,3°C).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.