Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irański satelita wojskowy na orbicie

Astronautyka, Strategia i polityka, 23 kwietnia 2020

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej poinformował, że 22 kwietnia 2020 po raz pierwszy umieścił na orbicie satelitę wojskowego. Trzystopniowa rakieta nośna Qased (posłaniec) wystartowała ok. 8:30 czasu lokalnego z mobilnej wyrzutni na poligonie Shahroud na pustyni Dasht-e Kavir w północno-wschodniej części kraju. Misja zakończyła się powodzeniem. Mały satelita Noor-1 (światło) znalazł się na orbicie odległej o ok. 430 km od powierzchni Ziemi, nachylonej o 59,8o do równika.

Start rakiety nośnej Qased z wyrzutni na poligonie Shahroud w północno-wschodniej części Iranu / Zdjęcie: via iribnews

Sukces Iranu był początkowo kwestionowany przez źródła w USA. Później Amerykanie potwierdzili, że na niskich orbitach znalazły się dwa irańskie obiekty – zapewne satelita i górny stopień rakiety. Od razu też oskarżyli Teheran o prowadzenie prób z rakietami balistycznymi dalekiego zasięgu, które w przyszłości będą mogły przenosić ładunki jądrowe. Jak wielokrotnie wcześniej, wezwali do nałożenia na Iran kolejnych sankcji gospodarczych.

Oddzielenie trzeciego stopnia rakiety Qased z satelitą Noor / Zdjęcie: via iribnews

Według ocen analityków, pierwsze stopnie rakiety Qased są napędzane paliwem ciekłym, a trzeci – stałym. Rakieta nośna tego typu została użyta przez Iran po raz pierwszy. W poprzednich próbach Irańczycy wykorzystywali rakiety Safir i Simorgh.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.