Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irański satelita wojskowy na orbicie

Astronautyka, Strategia i polityka, 23 kwietnia 2020

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej poinformował, że 22 kwietnia 2020 po raz pierwszy umieścił na orbicie satelitę wojskowego. Trzystopniowa rakieta nośna Qased (posłaniec) wystartowała ok. 8:30 czasu lokalnego z mobilnej wyrzutni na poligonie Shahroud na pustyni Dasht-e Kavir w północno-wschodniej części kraju. Misja zakończyła się powodzeniem. Mały satelita Noor-1 (światło) znalazł się na orbicie odległej o ok. 430 km od powierzchni Ziemi, nachylonej o 59,8o do równika.

Start rakiety nośnej Qased z wyrzutni na poligonie Shahroud w północno-wschodniej części Iranu / Zdjęcie: via iribnews

Sukces Iranu był początkowo kwestionowany przez źródła w USA. Później Amerykanie potwierdzili, że na niskich orbitach znalazły się dwa irańskie obiekty – zapewne satelita i górny stopień rakiety. Od razu też oskarżyli Teheran o prowadzenie prób z rakietami balistycznymi dalekiego zasięgu, które w przyszłości będą mogły przenosić ładunki jądrowe. Jak wielokrotnie wcześniej, wezwali do nałożenia na Iran kolejnych sankcji gospodarczych.

Oddzielenie trzeciego stopnia rakiety Qased z satelitą Noor / Zdjęcie: via iribnews

Według ocen analityków, pierwsze stopnie rakiety Qased są napędzane paliwem ciekłym, a trzeci – stałym. Rakieta nośna tego typu została użyta przez Iran po raz pierwszy. W poprzednich próbach Irańczycy wykorzystywali rakiety Safir i Simorgh.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.