Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwajcaria zakupi moździerze samobieżne

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 29 kwietnia 2020

Szwajcarski Departament Obrony, Ochrony Cywilnej i Sportu poinformował o pozytywnym zakończeniu testów 120-mm moździerza samobieżnego Mörser 16 na podwoziu transportera Piranha IV 8x8. Tym samym w najbliższym czasie będzie mogła zostać podpisana umowa na dostawy tego typu uzbrojenia dla sił zbrojnych Szwajcarii.

Moździerz Cobra może zostać zintegrowany z dowolnym wozem / Zdjęcie: VBS DDPS

Ostatnie testy moździerza zrealizowano w marcu br. na poligonie w Bière. Potwierdzone zostały zakładane możliwości taktyczne systemu. Możliwe to było dzięki wprowadzeniu do moździerzy zmian, które sformułowano na bazie ubiegłorocznych strzelań.

Szwajcaria zamierza nabyć 32 moździerze na podwoziu Piranhi, 12 ciężarówek transportowych, amunicyjnych i logistycznych oraz zaadaptuje 16 transporterów jako wozy dowodzenia artylerią. Proces nabycia moździerzy samobieżnych zapoczątkowano w 2016. Szybkie podpisanie umowy na produkcję seryjną pozwoli na dostarczenie do armii pierwszych moździerzy już w 2024.

Mörser 16 został opracowany przez RUAG. Jego uzbrojenie stanowi 120-mm gładkolufowy ładowany odprzodowo moździerz RUAG Cobra zamontowany na podłodze przedziału bojowego transportera Piranha IV. Na czas jazdy moździerz jest chowany pod dwuczęściową, składaną, osłoną na stropie pojazdu. Moździerz być wyposażony w lufę o długości 160 cm i 200 cm.

Zasięg ognia przy użyciu krótszej lufy to 7000 m, zaś w przypadku dłuższej wzrasta do 9000 m. Opcjonalnie można stosować również automat ładowania. Montaż automatu skutkuje wzrostem masy moździerza z 1200 do 1350 kg.

Mörser 16 jest naprowadzany za pomocą mechanizmów elektrycznych. Oddanie pierwszego strzału realizowane może być w czasie do 60 s. Natomiast na opuszczenie stanowiska ogniowego moździerz potrzebuje ok. 30 s. Są to czasy dwukrotnie dłuższe niż w przypadku polskiego moździerza Rak (Negocjacje ws. Raków, 2020-04-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.