Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze 200 Igieł-S w Wenezueli

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 lipca 2009

AMBV (Boliwariańskie Lotnictwo Wojskowe Wenezueli) stało się pierwszym użytkownikiem dostarczonych z Rosji 200 zestawów pocisków przeciwlotniczych Igła-S. Broń zostanie wykorzystana do osłony baz lotniczych.

Szwedzki zestaw przeciwlotniczy Bofors RBS-70 w rękach żołnierzy wenezuelskich wojsk lotniczych, podczas parady w Caracas 19 kwietnia 2009 / Zdjęcie: Santiago Rivas

Jest to dopiero początek dostaw Igieł dla Wenezueli. W sumie w transzach po 200 Caracas otrzymać ma od KB Maszinostrojenia do 800 pocisków. Na początek w Igły-S wyposażone mają być wszystkie oddziału ochrony lotnisk wojskowych. Potem specjalnie zorganizowane oddziały strzelców przeciwlotniczych osłonić mają inne ważne obiekty wojskowe Wenezueli. Prasa w Caracas, chwaląc się nowym nabytkiem prezydenta Chaveza, podaje na użytek publiczny oficjalne parametry pocisków: zasięg - 6 km, prędkość pościgu - Ma2,4, masa gotowego do akcji zestawu obsługiwanego przez pojedynczego żołnierza - 20 kg.

Pierwsze egzemplarze rosyjskich Igieł-S pokazano publicznie po raz pierwszy 19 kwietnia 2009, podczas defilady z okazji Święta Niepodległości Wenezueli.

Chavez nie uzależnia się całkowicie od dostaw pocisków przeciwlotniczych od jednego klasycznego już dla niego sprzedawcy - Rosji. Caracas dokupiło ostatnio bliżej nie określoną małą partię szwedzkich zestawów Bofors RBS-70, które już dawniej tworzyły podstawę obrony przeciwlotniczej małego zasięgu.

Na podstawie informacji Juana Carlosa Cicalesiego i Santiago Rivasa


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.