Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowości Remington Arms

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 lipca 2009

W ofercie Remington Arms, jednego z największych amerykańskich producentów broni strzeleckiej, pojawiły się dwie nowości. Pierwsza z nich to karabinek uniwersalny ACR (zaczynał karierę jako Masada ACWS), kreowany na następcę rodziny M16/M4, zaś druga to modułowy karabin wyborowy MSR.

Remington ACR, czyli trzecie wcielenie Masady, stworzonej trzy lata temu przez Magpula

Na krótko przed ogłoszeniem założeń taktyczno-technicznych dla nowego amerykańskiego karabinka automatycznego, który ma zastąpić M16/M4, jak również w dobie wyboru przez oddziały specjalne USA nowej broni wyborowej, Remington Arms postanowił wprowadzić pod swoją marką dwie nowe konstrukcje strzeleckie.

ACR jest modułowym karabinkiem uniwersalnym, oferowanym w odmianach z czterema długościami łatwo wymiennych luf, który może być dostosowany do amunicji pośredniej innej niż standardowa odmiana kalibru 5,56 mm x 45, na przykład 6,8 mm x 43 czy rosyjska 5,45 mm x 39

Pierwsza z nich może być nieco zaskakująca, bowiem jest to... uniwersalny karabinek modułowy Magpul Masada ACWS (Adaptive Combat Weapon System), pokazany po raz pierwszy na wystawie SHOT Show w 2007, którego prawa do produkcji w styczniu 2008 zakupił koncern Bushmaster, produkujący głównie klony M16 (karabinki automatyczne M4A3 tego producenta zostały zakupione przez polską jednostkę specjalną GROM, były również dostarczane w dużej liczbie Gruzinom). W ofercie tego przedsiębiorstwa broń nosiła nazwę Bushmaster ACR (Adaptive Combat Rifle) i w listopadzie 2008 była pokazywana przedstawicielom US Army jako propozycja następcy dotychczas używanych karabinków automatycznych. Premiera broni była kilka razy przesuwana, aż w końcu konstrukcja ta pojawiła się w ofercie Remingtona, również pod nazwą ACR. Według informacji producenta, zmodyfikowany karabinek ma być gotowy do testów pod koniec 2009, zaś w 2010 trafić na amerykański rynek wojskowy, służb mundurowych i cywilny.

Remington ACR częściowo rozłożony na podstawowe zespoły - monolityczną komorę zamkową, komorę spustową, łoże z zestawem szyn montażowych oraz lufy (różnej długości) i kolby

Obok ACR Remington, znany producent broni wyborowej, którego powtarzalny karabin wyborowy Model 700 wszedł masowo do uzbrojenia amerykańskich wojsk, jako M24 w odmianie dla US Army i M40 w wersji dla piechoty morskiej (USMC), postanowił wprowadzić na rynek nową konstrukcję przeznaczoną dla snajperów - zarówno policyjnych, jak i wojskowych. Remington MSR (Modular Sniper Rifle) został stworzony, aby spełnić wymagania amerykańskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych dla broni kalibru 8,6 mm (.338 Lapua Magnum i .338 Norma Magnum). Warto zauważyć, że wcześniej Remington rywalizował o zamówienia na broń precyzyjną podczas konkursu na samopowtarzalny karabin wyborowy SASS, który ostatecznie wygrał Knight's Armament Co. (KAC) z modelem M110.

Modułowy karabin wyborowy Remington MCR. Według informacji producenta, celność broni to 1 minuta kątowa (MOA) przy amunicji .338 Lapua Magnum na dystansie 1500 m

Nowa broń jest wykonaną w układzie klasycznym konstrukcją modułową, co oznacza, że po wymianie czoła zamka, lufy i magazynka może być dostosowywana do amunicji 7,62 mm x 51, 7,62 x 67 (.300 Winchester Magnum), 8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum) i nowej, wprowadzonej w 2008 8,6 mm x 63 (.338 Norma Magnum), przy czym całkowita długość dwóch ostatnich nabojów jest taka sama. Broń oferowana jest z lufami długości 508, 559, 610 i 680 mm, o żywotności na poziomie 2,5 tysiąca strzałów w kalibrach Magnum. Zamek ma trzy rygle rozmieszczone co 60°, podobnie jak polska rodzina karabinów wyborowych Alex. Kolba składana, regulowana, z regulowaną stopką i poduszką policzkową.

Zdjęcia: Remington Arms


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.