Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

PCL-181 w służbie

Wojska lądowe, 11 maja 2020

Chińska telewizja CCTV poinformowała o przyjęciu do służby samobieżnych kołowych armatohaubic PCL-181 kal. 155 mm. Uzbrojenie trafiło pod koniec kwietna do jednej z brygad Dowództwa Wschodniego Teatru.

Przedstawiony materiał sugeruje, że odebrano 18 armatohaubic PCL-181 / Zdjęcie: CCTV 

Nie ujawniono jednak jaka liczba armatohaubic została odebrana przez Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą (ChAL-W). PCL-181 będą stopniowo zastępować używane do tej pory ciągnione armatohaubice PL-66 kal. 152 mm i Type 59-1 kal. 130 mm.

Nowe uzbrojenie zapewni chińskiej artylerii zwiększone możliwości. PCL-181 ma stosunkowo małą  masę (ok. 25 t). Zapewnia to wysoką mobilność strategiczną i umożliwia transport samolotami Y-9 i Y-20. System oparto o ciężarówkę terenową Taian GM. W porównaniu do zastępowanych armatohaubic PCL-181 pozwala na znacznie szybsze zajmowanie stanowisk ogniowych, wypracowywanie nastaw do prowadzenia ognia i opuszczenie stanowiska ogniowego. Cały ten proces wraz z wystrzeleniem 6 pocisków ma być realizowany w czasie 3 minut. Osiągane jest to dzięki zastosowaniu zautomatyzowanego systemu kierowania ogniem i serwomechanizmom do naprowadzania uzbrojenia.

Główne uzbrojenie stanowi armatohaubica AH-2 kal. 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów. Przy użyciu klasycznej amunicji maksymalny zasięg ognia sięga 40 km, użycie amunicji z silnikiem rakietowym zwiększa zasięg do 72 km. Armatohaubica ładowana jest półautomatycznie. Zapas amunicji to 27 nabojów.

System ten będzie stanowił uzupełnienie gąsienicowych armatohaubic PLZ-05 tego samego kalibru i kołowych armatohaubic PLZ-07, PLL-09 i PCL-09 kal. 122 mm. Tym samym do dwóch ograniczona zostanie liczba kalibrów artyleryjskich używanych przez ChALW. Wycofane zostaną systemy kal. 130 mm i 152 mm.

Na PCL-181 oparta została również eksportowa armatohaubica SH15. Ma ona mniejszą masę (ok. 22 t). Zainteresowanie SH15 miał wyrazić w ubiegłym roku Pakistan. Plan zakłada zakup 236 armatohaubic.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.