Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosomak XP dla WP?

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 18 maja 2020

W odpowiedziach na interpelację posła Stanisława Tyszki dotyczącą KTO Rosomak wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki i sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz ujawnili istotne informacje. Związane są z kontynuacją programu KTO.

Przyjęcie do uzbrojenia Rosomaka XP na bazie AMV XP pozwoli zachować zbudowany w kraju łańcuch logistyczny / Zdjęcie: Patria

Wiceminister Maciej Małecki udzielił odpowiedzi na podstawie informacji przekazanych przez spółkę Rosomak S.A. Wśród najważniejszych informacji znalazła się informacja o prawie do produkcji KTO Rosomak przez polskie zakłady do 2023. Natomiast w przypadku adaptacji do wersji specjalnych umowa licencyjna obowiązuje do 2052. Prowadzone są również zaawansowane rozmowy na temat przedłużenia możliwości produkcji transporterów, w tym na eksport. Prowadzone są działania proeksportowe KTO Rosomak na dwóch rynkach zagranicznych

Kolejną istotną informacją jest fakt nabycia przez siemianowickie zakłady w listopadzie 2019 licencji na prawa do produkcji transporterów Patria AMV XP. Pojazdy będą mogły być eksportowane. Możliwe jest, że trafią również do Wojska Polskiego jako Rosomak XP.

Wskazywać na to może treść odpowiedzi sekretarza stanu, Wojciecha Skurkiewicza. Poinformował on, że wymagania dotyczące nowego transportera opancerzonego zostały zawarte w programie kr. Serwal pn. Zdolność do rażenia celów pancernych i opancerzonych oraz siły żywej przy zapewnieniu możliwości manewru w terenie przez moduły batalionowe wyposażone w nowy kołowy transporter opancerzony. Na tej podstawie uruchomiona zostanie faza analityczno-koncepcyjna, po której będzie możliwe realizowanie dostaw nowego KTO.

Nowy transporter charakteryzuje się przede wszystkim zwiększoną do 32 t maksymalną masą bojową. Zwiększa to możliwości zabudowy specjalistycznego wyposażenia i zapewnia zapas nośności do dodatkowego opancerzenia pojazdu (MON zamówi 60 Rosomaków-S, 2020-05-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.