Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA wychodzą z Open Skies

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 21 maja 2020

Administracja USA poinformowała zagranicznych partnerów o zamiarze wypowiedzenie porozumienia Open Skies. Ma to nastąpić już jutro. Jeśli tak się stanie, będzie to spełnienie wcześniejszych zapowiedzi amerykańskich polityków, w tym prezydenta Donalda Trumpa. Okres wypowiedzenia tego porozumienia to 6 miesięcy.

Traktat o otwartym niebie (Open Skies) wszedł w życie 1 stycznia 2002. Jego podstawowym celem jest zwiększenie, poprzez obserwację z powietrza, przejrzystości infrastruktury wojskowej stron porozumienia. Stronami porozumienia są obecnie 34 państwa, w tym Polska, Białoruś, Francja, Niemcy, Włochy, Rosja, Stany Zjednoczone Ameryki, Turcja, Ukraina i Wielka Brytania.

Samolot obserwacyjny US Air Force OC-135 Open Skies startuje z bazy Ramstein w Niemczech w lipcu 2019 / Zdjęcie: Michael Abrams – Stars and Stripes

Amerykanie za pretekst do wypowiedzenia porozumienia Open Skies podają jego naruszanie przez Rosję. Ma ona ograniczać możliwości lotów nad niektórymi terytoriami, w tym rejonem Moskwy i obwodem kaliningradzkim. Rosjanie twierdzą, że ich restrykcje są odpowiedzią na wcześniejsze, z 2017, ograniczenia wprowadzone przez Amerykanów. W 2017 rosyjski samolot rozpoznawczy przeleciał nad posiadłością golfową Trumpa w Bedminster w stanie New Jersey. To bardzo zdenerwowało amerykańskiego prezydenta...

W praktyce Waszyngtonowi chodzi jednak przede wszystkim o to, że USA dysponują lepszymi niż Rosja systemami rozpoznania kosmicznego. W praktyce więc loty nad państwami, które są potencjalnymi przeciwnikami, nie są im potrzebne do utrzymania odpowiedniego poziomu wiedzy o ich infrastrukturze. Rosjanie zaś dopiero odtwarzają satelitarny system rozpoznania. Jeszcze ważniejszym powodem może być przygotowanie USA do wyjścia z głównego traktatu zbrojeniowego z Rosją: New START, który ogranicza liczbę rakiet nuklearnych do 1550 na każde z tych państw.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.