Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy Rafale MF3

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 lipca 2009

Francuska agencja zamówień wojskowych poinformował, że 2 lipca do bazy lotniczej marynarki wojennej w Mont-de-Marsan, przybył pierwszy Rafale M, w ostatecznej wersji produkcyjnej F3.

Najnowsza wersja produkcyjna Rafale jest zewnętrznie identyczna z poprzednią. Różni się wykorzystaniem większej liczby urządzeń cyfrowych. Na razie, do momentu zamontowania dopracowywanych systemów radarowych i elektrooptycznych, będzie jednak dysponowała jedynie podobnymi możliwościami bojowymi. Testy operacyjne egzemplarza M27 rozpoczną się we wrześniu, kiedy do służby, po remoncie, powróci lotniskowiec Charles de Gaulle / Zdjęcie: Dassault Aviation

Standard F3 charakteryzuje się zastosowaniem urządzeń cyfrowych, które zastąpiły starsze, analogowe. Dotyczy to m.in. odtwarzacza video. Samolot jest jednak przystosowany do zabudowy najnowszego radaru ze skanowaniem fazowym i nowej, elektro-optycznej kamery termalnej, która będzie umieszczona w nosie samolotu. Pozwoli to na lepsze wykrywanie celów na dużych dystansach. Systemy te będą montowane w przyszłości. W ten sposób seryjne maszyny osiągną docelową konfigurację.

Lipcowy Rafale, noszący numer 27, jest pierwszym z 12 samolotów, które trafią do Aéronavale w latach 2009-2014. Do tej pory lotnictwo marynarki wojennej odebrało 26 maszyn, z których 16 (od M11 do M26) przechodzi obecnie - etapami - modernizację do najnowszego wariantu.

Dassault Aviation, producent samolotu, do końca czerwca dostarczył 68 maszyn typu Rafale, w tym 26 dla lotnictwa marynarki wojennej. Do końca bieżącego roku, oprócz M27, do Aéronavale trafi jeszcze M28, a do wojsk lotniczych - kolejnych 12 egz.

Ostatnio zmniejszono nieco docelową liczbę tych samolotów dla francuskich sił zbrojnych - do 286. Do tej pory Paryż potwierdził zamówienie na 180 egz.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.