Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

B-2A nad Arktyką

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 19 czerwca 2020

Wczoraj, 18 czerwca, bombowce strategiczne US Air Force przeprowadziły kolejną misję w ramach Bomber Task Force Europe. Para B-2A Spirit z 509th Bomb Wing (Skrzydła lotnictwa bombowego) z bazy Whiteman w Missouri wykonała lot poza koło podbiegunowe.

B-2A z 509th BW pobiera paliwo z tankowca KC-135 podczas przelotu z Whiteman nad Arktykę / Zdjęcie: USAF

Podczas przelotu bombowce pobierały naftę z tankowców KC-135 Stratotanker ze 100th Air Refuelling Wing US Air Force stacjonującego w bazie RAF Mildenhall. Podobnie jak w przypadku misji wykonanej na początku czerwca przez B-52H, Spirity były eskortowane przez wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A Luftforsvaret (wojsk lotniczych Norwegii).

Nasze zaufanie dla tych krajów i interakcja z naszymi partnerami będą kluczem do naszego sukcesu. Współdziałanie z norweskimi F-35A pomaga USAFE w przygotowaniu rozpoczęcia działań samolotów tego typu z bazy w Lakenheath. Wymieniamy się doświadczeniami taktycznymi i procedurami i kontynuujemy rozbudowę RAF Lakenheath – powiedział gen. Jeff Harrigian, dowódca US Air Forces in Europe i Air Forces Africa.

Według gen.  Harrigiana już najbliższej przyszłości opublikowany zostanie dokument dotyczący działania US Air Force w Arktyce, który szerzej poinformuje o przyszłości tych operacji w coraz ważniejszym dla Waszyngtonu regionie.

Arktyka pozostaje dla nas kluczowym obszarem. Wciąż chcemy zrozumieć, jak będziemy tam działać, a kluczem do tego jest współdziałanie z naszymi partnerami – dodał gen.  Harrigian, podkreślając współpracę ze Szwecją, Finlandią i Norwegią, pozwalającą jak najlepiej wykorzystać to, co kraje te robią [w Arktyce] od lat, aby wesprzeć tamtejsze operacje.

Kilka dni wcześniej, 15 czerwca, w Europie pojawiły się inne amerykańskie bombowce. Dwa B-52H Stratofortress z 5th BW z bazy Minot przeprowadziły misję w rejonie Morza Bałtyckiego, 15 czerwca, biorąc udział w tegorocznych manewrach BALTOPS. Załógi B-52H przeprowadziły szkolenie integracyjne i interoperacyjne z Typhoonami brytyjskich Royal Air Force i Mirage 2000 francuskich Armée de l'Air, strzegących przestrzeni powietrznej państwa bałtyckich w ramach NATO-wskiej misji Baltic Air Policing. Bombowce przeleciały także nad Tallinem, Rygą i wyspą Vaindloo na M. Bałtyckim, będącym najbardziej wysuniętym na północ punktem Estonii (B-52H na Dalekiej Północy, 2020-06-04, 53. rotacja BAP, 2020-05-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.