Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Gigantyczna dostawa kamizelek dla Afganistanu

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 lipca 2009

Aż 160 000 nowych kamizelek ochronnych trafi do końca 2009, do wyposażenia wojska i policji Afganistanu. Lukratywny, bo wart 120 mln USD, kontrakt na ich dostawę zdobył brytyjski VestGuard, w konkursie, zorganizowanym przez Departamentu Obrony USA.

Afgańskie wojsko i policja otrzyma w 2009 aż 160 tysięcy kamizelek ochronnych produkcji brytyjskiej VestGuard... / Zdjęcie: US Army

Nowe, modułowe, zintegrowane kamizelki ochronne będą stanowić osobistą ochronę balistyczną żołnierzy Afgańskiej Armii Narodowej (Afghan National Army - ANA) i policjantów Afgańskiej Policji Narodowej (Afghan National Police - ANP). Formacje te, skupione w Afgańskich Narodowych Siłach Bezpieczeństwa (Afghan National Security Forces), liczą obecnie ok. 155 000 ludzi, a wielkość ta ma w 2011 wzrosnąć do 216 000.

… których konstrukcja jest oparta na prostej budowy wzorze Versatile Overt Tactical Vest (VOTV) z oferty brytyjskiej firmy / Zdjęcie: VestGuard

Do tej pory żołnierze afgańscy nosili kamizelki kilku typów z dostaw, pochodzących z różnych państw NATO, a policjanci afgańscy nie mieli w ogóle tego typu wyposażenia.

Kamizelka ochronna VestGuard została wybrana po testach, jakie w 2008 w afgańskiej armii przeszło 600 sztuk tego wzoru. Jest to model oparty konstrukcyjnie na kamizelce Versatile Overt Tactical Vest (VOTV), która znajduje się w ofercie brytyjskiej firmy. Mieszczące się w niej balistyczne wkłady miękkie, zapewniają kuloodporność na poziomie klasy IIIA według NIJ, a ochronę przed pociskami z broni palnej zwiększą twarde wkłady kuloodporne.

Komandosi afgańscy, ze specjalnych batalionów (kandaków) Afgańskiej Armii Narodowej, noszą kamizelki ochronne o konstrukcji znanej z kamizelki RAV, amerykańskiej MSA Paraclete, z charakterystycznym zamkiem błyskawicznym, spinającym pas biodrowy / Zdjęcie: US Army

Najnowsze płyty tego rodzaju, jakie ma VestGuard, to MAX1, które zaprojektowano, by wytrzymały nawet dziewięć trafień przeciwpancernymi wariantami pocisków 7.62 mm i 5.56 mm. Kamizelkę VestGuard można rozbudować o dodatkowe twarde płyty boczne, osłaniające boki korpusu użytkownika. Kamizelki dla Afgańskich Narodowych Sił Bezpieczeństwa zakupiono wraz z mocowanymi do nich osłonami szyi, podbrzusza i ramion.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.