Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmodernizowane irańskie pojazdy pancerne

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 28 czerwca 2020

Wojska lądowe Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu zaprezentowały zmodernizowane pojazdy pancerne, w tym transportery BTR-50, BTR-60 i czołg T-72. Na specjalnej wystawie pokazano też rozpoznawczy bsl Meraj-1. Pokaz został zorganizowany z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią SARS-CoV-19.

Zmodernizowany irański gąsienicowy wóz opancerzony BTR-50 PK / Zdjęcie: tasnimnews

Warto przypomnieć, że wojska irańskie wycofały gąsienicowe transportery BTR-50 z linii wiele lat temu. W 2016 część ze zmagazynowanych pojazdów Iran przekazał irackim rebeliantom. Teraz okazało się, że Irańczycy zdecydowali się przywrócić BTR-50 do służby.

Wygląd zewnętrzny wskazuje na to, że transporter został głęboko zmodernizowany. Wzmocniono jego opancerzenie i zastosowano nowy moduł uzbrojenia. W bezzałogowej wieży zastosowano automatyczne 30-mm działko z 500 nabojami i km kal. 7,62 mm z 2 tys. nabojów. Nowe jest też wyposażenie celownicze i obserwacyjne. Zastosowano w nim termowizor i dalmierz laserowy. Zmodernizowany transporter został nazwany BTR-50PK Makran.

Prezentowany już w ubiegłym roku zmodernizowany irański czołg T-72M1 i komponenty jego nowego wyposażenia, tym razem na wystawie uzbrojenia Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej / Zdjęcie: DEFA press

Zmodernizowany czołg T-72M1 pokazywano już wcześniej. Wzmocniono w nim opancerzenie i zastosowano zdalnie sterowany karabin maszynowy kal. 12,7 mm. Nowe jest też wyposażenie obserwacyjne i celownicze.

Zmodernizowany transporter kołowy BTR-60PB na wystawie sprzętu wojsk lądowych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej / Zdjęcie: DEFA press

Zmodernizowany transporter kołowy BTR-60PB jest uzbrojony w działko kal. 23 mm. Jego opancerzenie uzupełniono o moduły osłony dynamicznej. Te komponenty były już wcześniej wykorzystywane w innych irańskich pojazdach, w tym w projekcie Heydar-7.

Na wystawie pokazano też wyrzutnię pocisków rakietowych kal. 122 mm. Może ona wystrzeliwać zarówno pociski kierowane, jak i niekierowane. Stale modernizowany system nazwano Hedayat 122.


Drukuj Góra