Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

M320 w służbie

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 lipca 2009

Na początku lipca żołnierze z 1st Brigade Combat Team z 82nd Airborne Division, z Fort Bragg, otrzymali - jako pierwsi w US Army - 40-mm granatniki modułowe M320.

M320 w czasie prezentacji w Fort Bragg / Zdjęcie: US Army

Broń została opracowana przez niemiecki Heckler & Koch, na podstawie umowy z 2006, i bazuje na modelu AG-C, będącym pochodną 40-mm granatnika podwieszanego AG36 przeznaczonego pierwotnie dla karabinka automatycznego G36. Produkcja seryjna rozpoczęła się w listopadzie 2008, u amerykańskiego partnera niemieckiego koncernu - Wilcox Industries. Nowy, jednostrzałowy granatnik będzie zastępował 68 tysięcy M203, wprowadzonych w 1969 i pamiętających czasy wojny wietnamskiej. Armia amerykańska zamierza zakupić 71 600 nowych granatników.

Modułowy granatnik ma masę 1,5 kg i może być wykorzystywany w odmianie samodzielnej - podwieszony pod szkielet z kolbą o regulowanej długości (o masie 0,8 kg) lub być podwieszany (w czasie krótszym niż pięć minut) pod karabinki automatyczne M16A2/A3/A4 (odmiana M320) i M4/M4A1 (odmiana z krótszym montażem mająca desygnatę M320A1). Nowy granatnik jest znacznie krótszy od swojego poprzednika - mierzy jedynie 350 mm.

W odróżnieniu od starszego M203, nie trzeba do niego osobno montować celownika, w niemieckim granatniku jest on mocowany z boku broni. W przeciwieństwie do starszego modelu, M320 nie jest ładowany przez przesunięcie lufy do przodu, ale odchylenie jej w lewo, co pozwala używać dłuższych nabojów granatnikowych, w tym amunicji specjalnej (oświetlającej, dymnej, obezwładniającej czy obserwacyjnej z kamerą). Co więcej, nowa broń wyposażona jest w mechanizm spustowy podwójnego, a nie pojedynczego działania, co zwiększa bezpieczeństwo jego użytkowania, a poza tym umożliwia powtórną próbę zbicia spłonki naboju w razie wystąpienia niewypału. M320 ma też własny chwyt pistoletowy, przez co nie trzeba podczas prowadzenia ognia trzymać za magazynek broni podstawowej.

Granatnik M320A1 pod lufą karabinka M4. Montowanie zestawu trwa mniej niż 5 minut / Zdjęcie: PEO Soldier

System granatnika M320 składa się z trzech elementów - samej broni, celownika dzienno-nocnego (DNS) połączonego z laserowym wskaźnikiem celu widocznym w podczerwieni oraz dalmierza laserowego (LRF) - i koszt zestawu wynosi około 3,5 tysiąca dolarów. Dodatkowymi elementami jest szkielet z kolbą zamieniający M320 w broń samodzielną oraz odpowiednie montaże do karabinków automatycznych.

Wprowadzenie tych urządzeń pozwala na uzyskanie lepszej celności, niż podczas strzelania z wykorzystaniem celownika drabinkowego M203, co potwierdzili żołnierze testujący nową broń. Podkreślili oni również większą szybkostrzelność. Producent określa ją na 5-7 strzałów na minutę. Doświadczony żołnierz był w stanie oddać trzy dokładne strzały na różne odległości, w ciągu 30 sekund.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.