Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rusza program Skyborg

Przemysł zbrojeniowy, Przemysł lotniczy, Lotnictwo wojskowe, 24 lipca 2020

23 lipca 2020 US Air Force udzieliły 4 przedsiębiorstwom zamówień na opracowanie bezzałogowego bocznego (wingman) dla załogowych samolotów bojowych w ramach Skyborg Vanguard Program. Spośród 18 złożonych ofert wybrały propozycje Boeinga, General Atomics, Kratosa i Northrop Grummana. Każdy z nich otrzymał kontrakt o docelowej całkowitej wartości do 400 mln USD. Kolejne transze funduszy będą przekazywane jednak tylko zwycięzcom poszczególnych etapów w ramach konkursu projektów.

Demonstrator technologii bezzałogowego samolotu uderzeniowego XQ-58A Valkyrie zbudowany przez Kratos / Zdjęcie: US DoD

Program Skyborg zakłada powstanie prototypów samolotów bezzałogowych, które wykonywałyby trudne i niebezpieczne zadania uderzeniowe (niszczenie obrony przeciwlotniczej nieprzyjaciela) oraz dzięki swojej liczebności zwiększały presję na nieprzyjaciela. Wybór zwycięskiego projektu ma nastąpić do lipca 2026 po wykonaniu porównawczych badań naziemnych i w locie oraz po analizach kosztorysów związanych z uruchomieniem produkcji seryjnej i wielkości ceny jednostkowej wyrobu.

Jednocześnie wojskowi oczekują zastosowania modułowości w zakresie wyposażenia i oprogramowania w celu umożliwienia zabierania różnorodnych podwieszeń bojowych i rozpoznawczych. Szczególną cechą Skyborga ma być wykorzystanie metod sztucznej inteligencji do wykonywania autonomicznych lotów w szyku i w trakcie samodzielnie wykonywanych misji.

Aktualnie znane są prototypy samolotów bezzałogowych Boeinga i Kratosa, które mogą być podstawą dla maszyn spełniających wymagania programu Skyborg. Boeing przedstawił w maju 2020 prototyp bezzałogowca Loyal Wingman (Loyal Wingman ujawniony, 2020-05-05), który powstał na zlecenie Australii. Kratos od kilku lat rozwija zaś model XQ-58A Valkyrie, który został oblatany 5 marca 2019 (Oblot XQ-58A, 2019-03-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.