Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mjanma wyśle pierwszego satelitę

Astronautyka, Strategia i polityka, 25 lipca 2020

Mjanma ogłosiła plany wysłania swojego pierwszego satelity Ziemi na początku 2021. Chce wykorzystać japońską rakietę nośną startującą z kosmodromu na wyspie Tanegashima. Satelita został skonstruowany przez grupę specjalistów z Myanmar Aerospace and Engineering University z siedzibą w Meiktila. Co ciekawe, w budynku o kształcie amerykańskiego wahadłowca Space Shuttle.

Wystrzelenie satelity jest częścią azjatyckiego programu kosmicznego, który skupia 9 państw: Mjanmę, Filipiny, Wietnam, Indonezję, Malezję, Tajlandię, Bangladesz i Mongolię oraz Japonię, która posiada kosmodrom oraz sprawdzone rakiety nośne. Konsorcjum planuje wynoszenie rocznie co najmniej 5 satelitów o masie do 100 kg i resursie 5 lat tak, aby osiągnąć pewną stabilność projektu po wysłaniu na orbitę wokółziemską 50 obiektów.

Główny budynek Politechniki Meiktila o kształcie wahadłowca Space Shuttle / Zdjęcie: Myanmar Aerospace and Engineering University

Satelita Mjanmy został wyposażony w układy optyczne, które mają pozwolić na wykonywania w trybie prawie ciągłym zdjęć powierzchni Ziemi. Fotografie o dużej rozdzielczości pozwolą na wykonywanie modeli 3D tajfunów oraz obszarów dotkniętych klęskami żywiołowymi. Poza tym wykonywane na bieżąco zdjęcia pozwolą na praktyczny monitoring zmian wielkości miast, wycinki lasów i nielegalnego wydobywania surowców.

Udział finansowy Mjanmy w kosmicznym projekcie azjatyckim wynosi 16 mln USD. Wkładem jest też satelita zbudowany własnymi siłami przy wsparciu inżynierów japońskich.


Drukuj Góra