Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pożary na okrętach US Navy

Marynarka wojenna, 30 lipca 2020

Do mediów wyciekł list, jaki wysłał adm. Michael Gilday, który piastuje stanowisko szefa operacji morskich US Navy, w sprawie wielkości zniszczeń, jakie spowodował pożar na okręcie desantowym USS Bonhomme Richard (LHD-6), typu Wasp.

USS John F. Kennedy (CVN 79) w trakcie budowy w stoczni Newport News Shipbuilding w Virginii. Zwraca uwagę olbrzymia liczba baraków i hal na pokładzie lotniskowca oraz składowanie na nim dużej ilości różnorodnych materiałów / Zdjęcie: Newport News Shipbuilding 

Pożar wybuchł 12 lipca i został ugaszony dopiero po 4 dniach. Adm. Gilday wizytował okręt 17 lipca i naocznie przekonał się, że ogień dokonał zniszczeń na 11 z 14 pokładów wewnętrznych USS Bonhomme Richard. Nawierzchnia pokładu lotniczego została pofałdowana, a nadbudówka okrętu została wg słów admirała wypatroszona (zapewne uległa zniszczeniu większość wyposażenia elektronicznego i radarowego, które typowo montuje się w nadbudówce). W oparciu o publikowane zdjęcia można założyć, że skala zniszczeń jest bardzo duża, co stawia pod znakiem zapytania sensowność odbudowy okrętu (Pożar na USS Bonhomme Richard, 2020-07-13).

Jednak to nie koniec zgryzot US Navy, gdyż 17 lipca wybuchł pożar na okręcie USS Kearsarge (LHD-3), typu Wasp, w trakcie prac modernizacyjnych prowadzonych w stoczni General Dynamics NASSCO w Norfolk w stanie Virginia. Pożar szybko ugaszono i według oświadczenia stoczni nie spowodował on większych strat.

Co więcej, 20 lipca wybuchł pożar na nowo budowanym lotniskowcu USS John F. Kennedy (CVN 79), typu Gerald R. Ford, w stoczni Newport News Shipbuilding w Virginii. Nikt nie ucierpiał, ale konieczna była ewakuacja wszystkich pracowników z okrętu (Chrzest USS John F. Kennedy, 2019-12-09).

W związku z powyższym US Navy w trybie pilnym zarządziła przerwanie prac w stoczniach dotkniętych pożarami okrętów, sprawdzenie konieczności składowania na okrętach materiałów łatwopalnych na danym etapie prac oraz przeprowadzenie szkoleń w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Dopiero po przeprowadzeniu szkoleń mogły być wznowione prace w ww. stoczniach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra