Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

KH-11 pod rosyjskim nadzorem

Astronautyka, 30 lipca 2020

Dowódca nowo powstałych US Space Force gen. John Jay Raymond w wywiadzie dla amerykańskiego czasopisma Time wyraził zaniepokojenie działaniami rosyjskimi wobec obiektów kosmicznych USA orbitujących wokół Ziemi.

Wzajemne położenie satelity rozpoznania optycznego KH-11 (USA 245) względem rosyjskiego satelity Kosmos 2542 w styczniu 2020 / Grafika: @M_R_THOMP

Głównym powodem napięcia było wystrzelenie 15 lipca 2020 przez satelitę rosyjskiego Kosmos 2543 pocisku, który potencjalnie mógłby służyć do zniszczenia innego pojazdu kosmicznego. Strona rosyjska opisuje satelitę Kosmos 2543 jako kosmiczny aparat do inspekcji. Kilka takich obiektów aktualnie znajduje się na orbitach wokółziemskich.

W listopadzie 2019 FR wyniosła na orbitę wokółziemską satelitę Kosmos 2542. W grudniu 2019 od tego satelity oddzielił się obiekt, który otrzymał nazwę Kosmos 2543 (Sojuz wyniósł satelitę inspekcyjnego, 2019-11-26).

W styczniu 2020 Kosmos 2542 zaczął podążać tuż za amerykańskim satelitą rozpoznania optycznego KH-11 (obiekt USA 245). Jeszcze w grudniu poprzedniego roku USA 245 musiał zmienić swoją orbitę w celu uniknięcia zderzenia z nowo oddzielonym Kosmosem 2543, który według US Space Force także zaczął podążać za satelitą KH-11. Rosyjskie satelity charakteryzują się dużą manewrowością i tym samym satelicie KH-11 nie jest łatwo im uciec.

Gen. Raymond porównał aktualną sytuację do podobnych zdarzeń na orbicie wokółziemskiej w 2017. W czerwcu 2017 FR wystrzeliła satelitę Kosmos 2519, od którego dwa miesiące później oddzielił się obiekt, który otrzymał nazwę Kosmos 2521. W listopadzie 2017 na orbicie pojawił się kolejny nowy satelita Kosmos 2523, który oddzielił się od obiektu 2521. Jest to typowy schemat rosyjskiej zabawki – matrioszki (lalki, która zawiera w sobie coraz mniejsze lalki).

Najwyraźniej FR, w ramach przeciwstawiania się sile militarnej USA, także w kosmosie testuje nieortodoksyjne rozwiązania tak, jak to ma miejsce w przypadku broni hiperdźwiękowych (piszemy o nich w kolejnych tegorocznych numerach RAPORT-wto), pociskach manewrujących o nieograniczonym zasięgu z napędem jądrowym czy bezzałogowych okrętach podwodnych mogących razić każdy obiekt nadmorski na kuli ziemskiej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra