Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rafale dotarły do Indii

Lotnictwo wojskowe, 30 lipca 2020

Pierwsza partia 5 wielozadaniowych samolotów bojowych Rafale (3 jednomiejscowe EH i para dwumiejscowych DH, n-ry takt. RB 001 – RB 005) przeznaczonych dla 17. eskadry Złote Strzały Bharatiya Vayu Sena (BVS, wojsk lotniczych Indii), wylądowała wczoraj, 29 lipca, po południu, w macierzystej bazie Ambala w stanie Hariana w północnej części kraju.

Rafale z 17. eskadry BVS ląduje w macierzystej bazie w Ambala / Zdjęcie: MO Indii

Samoloty, które wystartowały do przelotu 27 maja z Bordeaux pokonały drogę z Francji do Indii w dwóch etapach. Pierwsza część lotu, długości 5800 km, do BA104 Al Dhafra, leżącej na terytorium Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich trwała 7,5 h. W jej trakcie indyjskie samoloty pobierały paliwo z dwóch wielozadaniowych samolotów transportowo-tankujących A330 MRTT Phénix Armée de l'Air (wojsk lotniczych Francji, Pierwsza misja Phénixa, 2019-01-18). Na pokładzie jednego z nich znajdowały się też środki medyczne (m.in. 70 respiratorów) i 10 członków wojskowego personelu medycznego, wysłanych jako pomoc dla Indii w walce z pandemią SARS-CoV-2.

Pdczas drugiego etap lotu, długości ponad 2700 km, Rafale pobierały paliwo z tankowców Ił-78 BVS. Po wleceniu w indyjską przestrzeń powietrzną Rafale były eskortowane przez parę Su-30MKI, a po wylądowaniu w Ambala powitano je tradyjnym salutem wodnym. Wśród oficjeli obserwujących przylot byli szef sztabu BVS, marszałek lotnictwa R.K.S. Bhadauria i dowódca  Zachodniego Dowództwa BVS marszałek lotnictwa Balakrishnan Sures (Rafale wyruszyły do Indii, 2020-07-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra