Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kapsuła Crew Dragon na Ziemi

Astronautyka, Strategia i polityka, 02 sierpnia 2020

Dziś, 2 sierpnia 2020 o 14:48 czasu miejscowego (18:48 GMT) na Zatoce Meksykańskiej w pobliżu Pensacoli pomyślnie wodowała amerykańska kapsuła powrotna Crew Dragon – Endeavour z dwoma astronautami na pokładzie. W ten sposób astronauci Bob Behnken i Doug Hurley wpisali się do historii lotów kosmicznych jako pierwsi Amerykanie po wstrzymaniu lotów wahadłowców Space Shuttle w 2011, którzy wykonali lot na orbitę wokółziemską i z powrotem wykorzystując amerykański statek kosmiczny. Po 2011 USA wysyłały swoich astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) tylko dzięki rosyjskim pojazdom Sojuz, co negatywnie odbijało się na ich prestiżu na arenie międzynarodowej.

Astronauci Bob Behnken i Doug Hurley wracają na Ziemię w kapsule powrotnej Crew Dragon – Endeavour, która wodowała na Zatoce Meksykańskiej w pobliżu miasta Pensacola / Zdjęcie: NASA

Poprzednie lądowanie w kapsule opadającej na spadochronach w historii amerykańskich lotów kosmicznych miało miejsce aż 45 lat temu. W ten sposób na Ziemię powróciła załoga z misji Sojuz-Apollo w 1975. Później amerykańscy astronauci powracali na Ziemię lądując  na pasie lotniska wahadłowcami.

Ze względu na kierujący się w stronę Florydy od strony Bahamów huragan Isaias NASA do ostatniej chwili czekała z decyzją o lądowaniu. Ostateczną decyzję podjęto, gdy astronauci zajęli już miejsca w kapsule powrotnej zakotwiczonej do ISS. 

NASA już wcześniej informowała, że jest przygotowana na możliwy negatywny wpływ warunków atmosferycznych na bezpieczeństwo powrotu astronautów i wybrała siedem potencjalnych miejsc do wodowania położonych po wschodniej stronie Florydy od strony Oceanu Atlantyckiego oraz po stronie zachodniej, na akwenie Zatoki Meksykańskiej. Dobre warunki pogodowe, a przede wszystkim małe falowanie wody, zadecydowały o wyborze najbardziej wysuniętej na zachód strefy lądowania w pobliżu miasta Pensacola.

Po podjęciu z wody kapsuła i układ spadochronowy zostaną poddane 6-tygodniowym badaniom technicznym. Ich pozytywny wynik ma pozwolić na certyfikację systemu kapsuły Crew Dragon i dopuszczenie do wykonywania następnych załogowych lotów w kosmos i z powrotem na Ziemię.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.