Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lwy Południa gotowe do działania

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 10 sierpnia 2020

Po sześciu miesiącach intensywnych przygotowań, 116. eskadra Lwy Południa Chejl ha-Awir (wojsk lotniczych Izraela) stacjonująca w bazie Nevatim na południu kraju, wyposażona w wielozadaniowe samoloty bojowe F-35I Adir, 6 sierpnia rozpoczęła działalność operacyjną.

116. eskadra Lwy Południa jest drugą izraelską jednostką wyposażoną w F-35I zdolną do działań operacyjnych / Zdjęcia: Amit Agronov, MO Izraela

Wcześniej personel eskadry musiał przejść długi proces, w trakcie którego zdobywał doświadczenie w różnych dziedzinach – od zdefiniowania procedur szkolenia po planowanie taktyki działania. Przez ostatnie pół roku izraelscy lotnicy musieli się zmierzyć z różnymi scenariuszami w ramach przygotowań do inspekcji zdolności operacyjnej, która odbyła się w ubiegłym tygodniu (Druga eskadra Adirów w służbie, 2020-01-17).

Inspekcja była oficjalnym potwierdzeniem zdolności 116. eskadry do wykonywania wszystkich misji przewidzianych dla samolotów F-35I Adir. Niektóre z rozkazów operacyjnych dotarły do jednostki już w zeszłym tygodniu, aby dać Lwom Południa wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do wykonywanych obecnie zadań.

Podczas inspekcji symulowano działania w regionie w obecnej sytuacji politycznej. Kilka scenariuszy rozgrywało się w trakcie symulowanej wojny na wszystkich frontach, a F-35I startowały do misji wykonywanych nad całym terenem Izraela – powiedział mjr G., kierownik inspekcji operacyjnej.

Oficerowie z dowództwa Chejl ha-Awir przybyli do eskadry, aby sprawdzić nasze przygotowanie. Podczas rutynowej działalności i w razie konfliktu zbrojnego wydają oni rozkazy operacyjne różnym eskadrom, opisując misję, jej pożądany rezultat i sposób działania ustalony przez Dowódcę Chejl ha-Awir. Naszym zadaniem jest wykonanie tych rozkazów oraz zaplanowanie sposobu ich wykonywania – dodał mjr G.

Inspekcja zdolności operacyjnej obejmowała 72 godziny nieprzerwanej symulowanej intensywnej walki. Eskadra działała w systemie zmianowym, symulując wykonywanie zadań podczas działań wojennych 24 godziny na dobę, bez przerwy. Wszyscy pracowali po 16 godzin dziennie, a pozostałe 8 godzin odpoczywali – podkreślił mjr Edi, oficer techniczny 116. eskadry.

W ciągu tygodnia testowano działanie personelu technicznego eskadry podczas wielu różnych scenariuszy. Mieliśmy do czynienia z pozorowanymi atakami rakietowymi – sprawdzano naszą zdolności do radzenia sobie z nimi. [Inspektorzy] badali proces decyzyjny, zarządzanie zasobami podczas walki i zdolność do zachowania ciągłości działania, po tym gdy pociski uderzyły w bazę, wybuchł pożar i ponieśliśmy straty. To był tylko jeden z wielu scenariuszy. Nie było ani jednego scenariusza, na który nie byliśmy przygotowani – stwierdził mjr Edi (Enduring Lightning 2, 2020-08-05).

W tym samym tygodniu, 4 sierpnia, wylądowały w Izraelu cztery kolejne Adiry. Trzy z nich weszły w skład 140. eskadry Złoty Orzeł, pierwszej jednostki Chejl ha-Awir, która została wyekwipowana w ten typ.

Natomiast czwarty (nr ser. AS-15, nr takt. 924) trafi do Centrum Prób w Locie znajdującego się w bazie Tel-Nof. Miejscowa eskadra, złożona z pilotów doświadczalnych, operatorów bsl, inżynierów i techników prowadzi badania w locie wszystkich statków powietrznych eksploatowanych przez Chejl ha-Awir.

F-35I nr takt. 924 został wyposażony w urządzenia umożliwiające zbieranie danych i informacji, dzięki czemu Izraelczycy będą mogli samodzielnie prowadzić prace badawczo-rozwojowe związane z uzbrojeniem i eksploatacją Adirów. Izrael jest pierwszym krajem, który posiada testowy egzemplarz F-35 w swojej bazie, a nie na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.