Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MLP zmienia oblicze

Historia, 27 sierpnia 2020

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie trwa przygotowywanie nowej aranżacji ekspozycji w wyremontowanym hangarze głównym i innych zabytkowych budowlach inżynieryjnych dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, które dostosowano do współczesnych standardów ekspozycyjnych.

Tworzona w wyremontowanym hangarze głównym ekspozycja ma pozwolić na zupełnie nowe spojrzenie na historię lotnictwa, a wyzwaniem w jej realizacji jest konieczność połączenia surowych wymagań konserwatorskich z oczekiwaniami zwiedzających i najnowocześniejszymi standardami prezentacji zbiorów muzealnych / Zdjęcia: Marcin Sigmund 

Prace prowadzone są w ramach projektu Rewaloryzacja zespołu zabytkowych budowli inżynieryjnych dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny wraz z adaptacją na potrzeby Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Inwestycja obejmuje prace rewaloryzacyjne, budowlane i konserwacyjne, których celem jest nadanie nowoczesnych funkcji muzealnych, ekspozycyjnych i kulturowych obiektom powojskowym takim jak hangar główny, garaże nr 1 i nr 2, kancelaria i spadochroniarnia. Obiekty te znajdują się na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego, działającego na zabytkowej przestrzeni części dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, stanowiącego historyczny krajobraz inżynieryjny związany z techniką wojskową i lotniczą.

Prace koncepcyjne i projektowe, których efektem będą nowe wystawy stałe zlokalizowane w wymienionych obiektach rozpoczęły się w latach 2016-2017. Remont hangaru głównego, który wykonała spółka WOD-POL rozpoczął się w maju 2019, natomiast nowa ekspozycja wg projektu Krzysztofa Mroczkowskiego z Muzeum Lotnictwa Polskiego przygotowywana jest przez Perfect Display od stycznia br.

Nową aranżację wystawy głównej zatytułowanej Skrzydła i Ludzie XX wieku, poza samymi często unikatowymi eksponatami, tworzyć mają elementy multimedialne, dzięki którym zwiedzający będą mogli lepiej poznać pasjonującą historię rozwoju lotnictwa.

Główna cześć ekspozycji zostanie zlokalizowana w wyremontowanym hangarze głównym i będzie obejmować też tło historyczne rozwoju lotnictwa wojskowego od lat 1920. do drugiej połowy lat 1950., ze szczególnym uwzględnieniem dwutorowości rozwoju polskiej techniki lotniczej wywołanej zmianami politycznymi po 1939. Ekspozycja ma bowiem przedstawiać nie tylko same statki powietrzne, ale również skomplikowane losy polskich lotników inżynierów lotniczych, którzy wnieśli wkład w rozwój światowego lotnictwa.

Dzięki dostępnej dla zwiedzających galeryjce widokowej wiodącej wzdłuż ścian hangaru prezentowane na podłodze hangaru, na specjalnych podwyższeniach i podwieszone pod sufitem eksponaty będzie można zobaczyć z zupełnie nowej, niedostępnej wcześniej perspektywy.

Kolejne elementy nowej ekspozycji zostaną zlokalizowane w połączonych ze sobą przestrzeniach wystawowych stworzonych w garażu nr 1, gdzie będzie prezentowana wystawa Swego nie znacie – magazyny historii, stworzona w konwencji bocznicy kolejowej, czyli miejsca, gdzie eksponaty zostały odnalezione w 1945. Dalej zwiedzający będą mogli zobaczyć część ekspozycji poświęconą konserwacji zabytków lotniczych i silnikownię, gdzie w nowej aranżacji zaprezentowany zostanie największy w Europie, a być może i na świecie, zbiór napędów lotniczych.

W garażu nr 2 pokazane mają zostać procesy związane z konserwacją muzealiów lotniczych, a w spadochroniarni ekspozycja poświęcona archeologii lotniczej. Zgodnie z planami muzeum nowa ekspozycja ma być dostępna dla zwiedzających od połowy października br.

Łączna wartość projektu Rewaloryzacja zespołu zabytkowych budowli inżynieryjnych dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny wynosi ponad 19,2 mln zł. Projekt uzyskał wsparcie ze środków Unii Europejskiej i Województwa Małopolskiego i jest bezpośrednio powiązany z regionalnymi produktami turystyki kulturowej, takimi jak m.in.: Małopolskie Szlaki Techniki, Krakowski Szlak Techniki, Szlak Historii Lotnictwa w Małopolsce, Szlak Fortyfikacji Nowożytnej i Najnowszej.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.