Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Konstruktor Buławy zwolniony

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 22 lipca 2009

Po kolejnej nieudanej próbie morskiej rakiety balistycznej Buława, jej konstruktor, Jurij Sołomonow podał się do dymisji.

Jurij Sołomonow był od 1997 dyrektorem i konstruktorem generalnym FGUP Moskowskij Institut Tiepłotechnołogii, w którym od 1998 pod jego kierownictwem powstawała Buława. Nadzorujący przedsiębiorstwo Roskosmos przyjął dymisję i przekazał tymczasowo obowiązki dyrektora dotychczasowemu pierwszemu zastępcy, Aleksandrowi Dorofiejewowi. Nowy dyrektor instytutu ma zostać wybrany 14 sierpnia. Wcześniej zostaną prawdopodobnie rozdzielone stanowiska dyrektora i generalnego konstruktora.

Jurij Sołomonow to konstruktor rakiet balistycznych bazowania lądowego Topol-M i RS-24 - obecnie podstawowych w rosyjskich wojskach strategicznych. Jest członkiem-korespondentem Rosyjskiej Akademii Nauk. Po dymisji prawdopodobnie pozostanie w MIT.

Ostatnia nieudana próba Buławy miała miejsce 15 lipca. Samolikwidacja rakiety nastąpiła już w 27 sekundzie lotu. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę nieprawidłowej pracy pierwszego stopnia Buławy uznaje się awarię gazogeneratora zasilającego w energię elektryczną systemy sterowania. Mogło też nastąpić rozszczelnienie korpusu.

Rosyjskie służby specjalne nie wykluczają dywersji w czasie produkcji rakiety. W grę wchodzi jednak raczej zły system kontroli jakości u dostawców komponentów Buławy. Jest ich ponad 600.

Od 2003 wykonano 11 prób Buławy, z których tylko jedną uznano za w pełni udaną. 4 inne były częściowo udane.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.