Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Konstruktor Buławy zwolniony

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 22 lipca 2009

Po kolejnej nieudanej próbie morskiej rakiety balistycznej Buława, jej konstruktor, Jurij Sołomonow podał się do dymisji.

Jurij Sołomonow był od 1997 dyrektorem i konstruktorem generalnym FGUP Moskowskij Institut Tiepłotechnołogii, w którym od 1998 pod jego kierownictwem powstawała Buława. Nadzorujący przedsiębiorstwo Roskosmos przyjął dymisję i przekazał tymczasowo obowiązki dyrektora dotychczasowemu pierwszemu zastępcy, Aleksandrowi Dorofiejewowi. Nowy dyrektor instytutu ma zostać wybrany 14 sierpnia. Wcześniej zostaną prawdopodobnie rozdzielone stanowiska dyrektora i generalnego konstruktora.

Jurij Sołomonow to konstruktor rakiet balistycznych bazowania lądowego Topol-M i RS-24 - obecnie podstawowych w rosyjskich wojskach strategicznych. Jest członkiem-korespondentem Rosyjskiej Akademii Nauk. Po dymisji prawdopodobnie pozostanie w MIT.

Ostatnia nieudana próba Buławy miała miejsce 15 lipca. Samolikwidacja rakiety nastąpiła już w 27 sekundzie lotu. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę nieprawidłowej pracy pierwszego stopnia Buławy uznaje się awarię gazogeneratora zasilającego w energię elektryczną systemy sterowania. Mogło też nastąpić rozszczelnienie korpusu.

Rosyjskie służby specjalne nie wykluczają dywersji w czasie produkcji rakiety. W grę wchodzi jednak raczej zły system kontroli jakości u dostawców komponentów Buławy. Jest ich ponad 600.

Od 2003 wykonano 11 prób Buławy, z których tylko jedną uznano za w pełni udaną. 4 inne były częściowo udane.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.