Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Węgry zamawiają 218 Lynxów

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 11 września 2020

Ministerstwo Obrony Węgier i Rheinmetall zawarły umowę na dostawę 218 bojowych wozów piechoty Lynx KF41 i 9 wozów zabezpieczenia technicznego Büffel. Wartość umowy przekroczyła 2 mld euro.

Wybór KF41 przez Węgry znacznie zwiększy jego szanse na odniesienie kolejnych sukcesów eksportowych / Zdjęcie: Rheinmetall

Umowa została podpisana 9 września przez dowódcę Magyar Honvédség (Sił Zbrojnych Węgier) płk. Ferenc Koroma i dyrektora generalnego Rheinmetalla Armina Pappergera. Podpisanie umowy poprzedziło sierpniowe porozumienie pomiędzy węgierskim rządem a Rheinmetallem. Dotyczyło ono utworzenia spółki jont venture, która będzie odpowiedzialna za produkcję Lynxów na Węgrzech.

Dostawy zamówionych pojazdów podzielone zostaną na dwie transze. W ramach pierwszej Rheinmetall dostarczy 46 bwp Lynx i 9 wzt Büffel. Węgierskie Lynxy zostaną uzbrojone w załogowy wariant systemu wieżowego Lance z 30-mm armatą automatyczną. Podwozia z pierwszej transzy dostaw zostaną wyprodukowane w niemieckich zakładach, zaś systemy wieżowe dostarczą zakłady z Australii. Dostawy zakończyć mają się na początku 2023. Druga transza obejmie 172 bwp Lynx, które zostaną już wyprodukowane przez węgierskie zakłady w Zalaegerszeg. Produkcja Lynxów pozwoli na utworzenie około 500 miejsc pracy (Węgry kupują KF41, 2020-08-18).

Liczba zamówionych pojazdów sugeruje, że wyposażone w nie zostaną najprawdopodobniej cztery bataliony zmechanizowane.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.