Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Gripeny ponownie zaoferowane HRZiPO

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 11 września 2020

Przedstawiciele Försvarets materielverk (FMV, agencji zamówień obronnych) i ambasady Szwecji w Chorwacji przedłożyli 9 września 2020 rządowi w Zagrzebiu propozycję zakupu 12 wielozadaniowych bojowych samolotów Gripen C/D dla Hrvatsko Ratno Zrakoplowstwa i Protizracnej Obrany (HRZiPO, wojsk lotniczych i obrony powietrznej Chorwacji).

Szwecja proponuje Chorwacji zakup 12 Gripenów C/D / Zdjęcie: Saab

Jednocześnie ich producent, koncern Saab zaoferował dostosowany do chorwackich potrzeb pakiet strategicznej współpracy, który umożliwi wzmocnienie miejscowego przemysłu i przyniesie korzyści
strategicznym sektorom tego państwa przez nadchodzące dziesięciolecia.

Jeśli Chorwacja wybierze Gripena, Saab jest gotów przenieść know-how i dostarczyć technologie oraz utworzyć regionalne centrum obsługowe i wsparcia eksploatacji [Gripenów] w Chorwacji. Pozwoliłoby to rozwinąć długoterminową współpracę z lokalnym przemysłem obronnym, jak również z sektorem akademickim, generującą około 500 miejsc pracy w sektorze zaawansowanych technologii – podkreślił Jonas Hjelm, starszy wiceprezes i szef działu Saab Aeronautics.

Gripen był już wcześniej oferowany Chorwacji, jednak wówczas oferta Szwedów została odrzucona, a Zagrzeb zdecydował się na nabycie 12 samolotów F-16C/D Barak, wcześniej używanych przez Hejl HaAvir (izraelskie wojska lotnicze). Ostatecznie Izrael nie był w stanie uzyskać odpowiedniej zgody władz USA na ich dostawę, co spowodowało, że nie została podpisana oficjalna umowa w tej sprawie.

HRZiPO wciąż poszukują nowych samolotów wielozadaniowych, które zastąpiłyby wysłużone MiG-21. Według nieoficjalnych informacji obecnie zdatnych do lotu jest maksymalnie 6 chorwackich samolotów tego typu (Zerwana umowa na chorwackie F-16 , 2019-01-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.