Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Typhoony w roli przeciwników

Lotnictwo wojskowe, 13 września 2020

Z lakierni bazy RAF Coningsby w Lincolnshire wytoczono pierwszego Typhoona ZJ914 w nowym czarnym malowaniu formacji, która będzie grała rolę przeciwników – Aggressors, wyposażonych w wysokomanewrowe myśliwce czwartej generacji, podczas realistycznych treningów bojowych pilotów brytyjskich i NATO nad wodami oblewającymi Szkocję.

Pierwszy czarny Typhoon Tranche 1 przeznaczony dla IX (Bomber) eskadry RAF, która będzie jednostką grającą rolę przeciwnika – Aggressors w RAF Lossiemouth / Zdjęcie: via Twitter

Czarne Typhoony starszej generacji – Tranche 1, przeznaczone są dla IX eskadry RAF, która tylko nominalnie i historycznie nosi pisaną w nawiasie nazwę Bomber – bombardująca. Jest to najstarsza jednostka bombardująca RAF – utworzona w 1914, słynna z zatopienia niemieckiego pancernika Tirpitz 12 listopada 1944 za pomocą bomb Tallboy o masie 12 tys. funtów, zrzuconych ze specjalnie dostosowanych do ich przenoszenia Lancasterów. Współczesna IX eskadra w roli Aggressorów stacjonować będzie w bazie RAF Lossiemouth w Szkocji.

Spodziewano się, że Brytyjczycy wycofają szybko z eksploatacji najstarsze 24 Typhoony Tranche 1, koncentrując się na wykorzystaniu prawdziwie wielozadaniowych samolotów Tranche 2 i 3, ale teraz przydadzą się, wcielając się w przeciwnika i wypełniając z Lossiemouth także awaryjnie zadania alarmowych myśliwców przechwytujących (Quick Reaction Alert). To ostatnie – jak poinformował Air Commodore Mark Chappell – odpowiadający za wszystkie brytyjskie jednostki Typhoonów, przewidywane jest na czas dyslokacji zagranicznych innych szkockich pierwszoliniowych eskadr RAF, dysponujących późniejszymi wariantami tych maszyn. Wedle zapowiedzi Londynu, Typhoony Tranche 1 zostaną wycofane z linii dopiero w okolicach 2030.

Czarna barwa, którą otrzymają Typhoony IX eskadry, jest w istocie bardzo ciemną szarością, która odróżniać ma je w powietrzu od ćwiczących z nimi innych Typhoonów – własnych, podczas symulowanych manewrowych walk powietrznych toczonych w zasięgu wzroku. Podobnie czarną barwą wyróżniają się brytyjskie dwumiejscowe BAe Hawki T.1 z 100 eskadry RAF, wykorzystywane do treningu taktyki walk powietrznych przez pilotów RAF i Royal Navy. Pierwszym czarnym Typhoonem RAF była maszyna testowa DA2 – numer seryjny ZH588, która nietypowe malowanie otrzymała w 1998 i stacjonowała w RAF Leuchars.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.