Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykański TikTok dla Oracle

Strategia i polityka, Służby państwowe, 20 września 2020

Prezydent USA Donald Trump zgodził się na przejęcie amerykańskich operacji chińskiego TikTok przez koncern informatyczny Oracle przy udziale sieci handlowej Walmart. Właściciel TikToka – ByteDance odrzucił wcześniej ofertę Microsoftu. TikTok będzie mógł dalej funkcjonować w USA, gdzie obsługuje go 1400 pracowników, a korzysta blisko sto milionów użytkowników.

Ilustracja: afaqs

W nowo powstałym TikTok Global, zarejestrowanym w Teksasie z kapitałem w wysokości 5 mld USD, Oracle będzie miało 12,5%. Wraz z Walmart (7,5%) ma kontrolować to przedsiębiorstwo, które ma wejść na giełdę najpóźniej za rok. W zarządzie większość będą stanowić Amerykanie. Także dyrektorem generalnym ma być Amerykanin.

Przejęcie amerykańskich operacji TikTok odbywa się na żądanie Trumpa, który 31 lipca 2020 zagroził zakazem funkcjonowania aplikacji na terytorium USA. Amerykański prezydent usiłuje w ten sposób chronić rodzimy rynek informatyczny przed wpływami zagranicznymi, szczególnie chińskimi. Jednocześnie amerykańska administracja i służby specjalne wspierają wszelkimi środkami zagraniczną ekspansję własnych koncernów informatycznych (opisał to, na podstawie własnych doświadczeń, Edward Snowden)

Według dostępnych informacji, Oracle zyska status zaufanego partnera technicznego ByteDance w USA. Zatwierdzona transakcja nie jest więc zwykłą sprzedażą. Wersja umowy z Microsoftem miała całkowicie oddzielać amerykański TikTok od Europy i Azji, a umowa z Oracle pozostawia ją w większości nietkniętą. Microsoft podkreślił to w specjalnym oświadczeniu. - Wprowadzilibyśmy znaczące zmiany, aby zapewnić, że usługa spełnia najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa, prywatności, bezpieczeństwa w Internecie i zwalczania dezinformacji – oznajmił koncern. Tymczasem Oracle ma przejąć hosting bez kodu źródłowego i znaczących zmian operacyjnych.

Oracle będzie jednak zwycięzcą pod względem finansowym. Będzie bowiem pobierać opłaty za usługi partnerskie. Wzmocni to jego pozycję wobec większych graczy, takich jak Microsoft i Amazon.

Oracle zajmuje się głównie infrastrukturą i oprogramowaniem w chmurze. Jego współzałożyciel i prezes, Larry Ellison, jest gorącym zwolennikiem Trumpa. Organizował m.in. w Dolinie Krzemowej zbiórkę pieniędzy dla prezydenta w jego kolejnych kampaniach. Wszystko wskazuje na to, że zgodą na transakcję z ByteDance Trump odwdzięczył się za to wsparcie.

Do porozumienia doszło w ostatniej chwili. Gdyby sytuacja się nie zmieniła, 20 września 2020 Departament Skarbu miał bowiem zablokować amerykańskie transakcje ByteDance. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że w ubiegłym Chiny nałożyły kontrolę eksportu na algorytmy sztucznej inteligencji, takie jak ten, który obsługuje TikTok. To zapewne stąd wynika specyficzny charakter osiągniętego w USA porozumienia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.