Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SSC kończy współpracę z ChRL

Strategia i polityka, 24 września 2020

Swedish Space Corporation (SSC) ogłosiła wycofanie się ze współpracy z podmiotami z Chińskiej Republiki Ludowej w zakresie retranslacji danych przesyłanych z satelitów chińskich. Zmiana jest argumentowana coraz większą militaryzacją cywilnych programów kosmicznych Państwa Środka.

Stacja łączności satelitarnej Pete Thomas Facility w Dongara w Australii Zachodniej, której operatorem jest amerykańska filia SSC Space US / Zdjęcie: Swedish Space Corporation

SSC ma sieć stacji nadawczo-odbiorczych położonych w Szwecji, Chile (Punta Arenas) i Australii (Dongara), za pomocą których zapewnia stałą łączność z satelitami, m.in. z wieloma satelitami rozpoznania pogodowego i badania Ziemi, oraz umożliwiała zachowanie stałego połączenia w trakcie chińskich misji załogowych.

Jest to kolejny przykład wypychania ChRL ze współpracy międzynarodowej ze względu na rosnące napięcie w stosunkach amerykańsko-chińskich, co ma także przełożenie na występowanie coraz większych nacisków ze strony USA na swoich sojuszników i partnerów handlowych. Przykładowo, szwedzki Saab w kooperacji z Boeingiem wygrał konkurs na samolot szkolenia zaawansowanego dla US Air Force i obydwa przedsiębiorstwa mają wspólnie wyprodukować kilkaset samolotw eT-7A Red Hawk (USAF wprowadzają eSeries, 2020-09-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.