Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwajcarzy za zakupem NKF i Bodluv

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 28 września 2020

Większością niespełna 10 000 głosów obywatele Szwajcarii wyrazili zgodę na zakup nowych wielozadaniowych samolotów bojowych (Neues Kampfflugzeug, NKF) i naziemnego systemu obrony powietrznej (Bodengestützte-Luft-Verteidigung, Bodluv).

Wyniki referendum w sprawie zakupu NKF i Bodluv / Ilustracja: MO Szwajcarii

Wyniki referendum, które odbyło się wczoraj, 27 września, nie były znane aż do ostatniej minuty. Ostatecznie za głosowało 50,14% wyborców, głównie z kantonów niemieckojęzycznych. Mieszkańcy kantonów francusko- i włoskojęzycznych głosowali przeciw. Frekwencja wyniosła 59,41%.

Lukas Golder z instytutu badawczego GfS Bern powiedział, że na wynik mogła wpłynąć wysoka frekwencja wyborców z ośrodków miejskich, którzy są generalnie bardziej krytyczni wobec armii. Minister obrony Viola Amherd z zadowoleniem przyjęła wyniki referendum i powiedziała, że rząd przystąpi teraz do oceny czterech ofert producentów ubiegających się o kontrakt.

Jako NKF pod uwagę brane są: Boeing F/A-18E/F Super Hornet Block III, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon i Lockheed Martin F-35. Wartość transakcji szacowana jest na 6 mld CHF. Nowy typ ma zastąpić używane obecnie przez Schweizer Luftwaffe (wojska lotnicze) przestarzałe myśliwce Northrop F-5E/F Tiger II i nieco nowsze F/A-18C/D Hornet.

Szwajcaria poszukuje też naziemnego systemu obrony powietrznej (Bodengestützte-Luft-Verteidigung, Bodluv). Jego dostawcą będzie Eurosam oferujący SAMP/T lub Raytheon, którego propozycją jest Patriot. Zakup Bodluv ma kosztować 2 mld CHF.

Wybór NKF i Bodluv ma zostać dokonany w pierwszym kwartale 2021. Rada Federalna przedstawi parlamentowi szczegóły ich pozyskania najprawdopodobniej w 2022. Plany zakładają, że nowe samoloty i zestawy OP zostaną dostarczone między 2025 a 2030 (Początek przetargu na NKF, 2018-07-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.