Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza bateria Iron Dome dla US Army

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 01 października 2020

Izraelska organizacja obrony przeciwrakietowej (IMDO) dyrekcji badań i rozwoju (DDR&D) Ministerstwa Obrony Izraela dostarczyła US Army (wojskom lądowym USA) pierwszą z dwóch baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Iron Dome. W symbolicznym wydarzeniu, które odbyło się wczoraj, 30 września, na linii produkcyjnej Iron Dome w zakładach Rafaela, wzięli udział izraelski minister obrony Benny Gantz, minister gospodarki Amir Peretz, szef DDR&D, dr Dani Gold, szef IMDO Moshe Patel oraz przedstawicieli Rafael Advanced Defense Systems dr Uzi Landau i prezes Yoav Har-Even.

Pierwsza bateria Iron Dome została dostarczona Amerykanom w rekordowo krótkim czasie, jednak Izrael odmówił podania kodów źródłowych / Zdjęcie: Rafael Advanced Defense Systems

Iron Dome został opracowany i jest produkowany przez Rafael Advanced Defense Systems. Radar MMR został opracowany przez spółkę Elta, należącą do Israel Aerospace Industries (IAI), a system dowodzenia i kierowania – przez mPrest.

Iron Dome, jako część wielowarstwowego systemu obrony przeciwrakietowej Izraela, odzwierciedla siłę izraelskiego establishmentu obronnego. Skuteczność tego systemu doprowadziła do zapobieżenia wielu ofiarom śmiertelnym na froncie południowego Izraela […]. Jestem dumny, że ten zaawansowany system będzie chronił także żołnierzy armii amerykańskiej. To niezwykłe osiągnięcie zarówno dla Ministerstwa Obrony, jak i dla doskonałego przemysłu obronnego Izraela – stwierdził minister Gantz.

W zeszłym tygodniu odwiedziłem Stany Zjednoczone i spotkałem się z wyższymi urzędnikami Departamentu Obrony USA i wojskiem. Między innymi rozmawialiśmy o zakupach i wymianie informacji w dziedzinie technologii. Sfinalizowanie tego porozumienia jest kolejnym dowodem na to, że sojusz obronny [między USA a Izraelem] opiera się na wspólnych wartościach i interesach, które są silniejsze niż kiedykolwiek – dodał Benny Gantz.

Stany Zjednoczone Ameryki i Izrael podpisały umowę w sprawie zakupu dwóch baterii systemu OP Iron Dome w sierpniu 2019. Pierwsza bateria została dostarczona w rekordowo krótkim czasie, a druga zostanie dostarczona w najbliższym czasie. Zestawy te będą używane do obrony wojsk amerykańskich przed różnymi zagrożeniami balistycznymi i z powietrza (Produkcja Iron Dome w USA, 2020-08-04).

Jednak Pentagon już wcześniej wysłał sygnał, że nie kupi więcej baterii Iron Dome. Jak stwierdził w marcu podczas posiedzenia podkomisji Kongresu ds. sił zbrojnych szef US Army Futures Command gen. Mike Murray: Nabycie [pierwszych] dwóch baterii zajęło nam więcej czasu, niż byśmy chcieli. Uważamy, że nie możemy zintegrować ich z naszym systemem obrony powietrznej ze względu na pewne wyzwania związane z interoperacyjnością, niektóre wyzwania cybernetyczne i inne.

Wkrótce potem, według mediów izraelskich, przedstawiciele US Army wielokrotnie prosili o kody źródłowe Iron Dome. Izrael dostarczył wszelkich informacji technicznych, ale ostatecznie odmówił podania kodów źródłowych, którego według Pentagonu Amerykanie potrzebowali do zintegrowania Iron Dome ze swoimi systemami.

Tak więc otrzymaliśmy dwie niezależne baterie Iron Dome, które będą bardzo skuteczne, ale nie będą mogły być zintegrowane z naszym systemem obrony powietrznej – powiedział gen. Murray Kongresowi.

Szef działu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Rafaela, Pini Yungman, skomentował tę kwestię w sposób następujący: System Iron Dome, który będzie służył US Army, jest dostosowany do wymagań USA. […] Jego zdolności, jakie ma Izrael, pozostają takie same.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.