Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmarł gen. dyw. pil. Henryk Pietrzak

Ludzie, Lotnictwo wojskowe, 03 października 2020

W swoim domu w Warszawie po długiej chorobie zmarł 1 października 2020 gen. dyw. pil. Henryk Pietrzak. Do 2019 pracował w MON w randze pełnomocnika ministra, od lat zajmował się sprawami trudnymi z zakresu opl, kontroli przestrzeni powietrznej, czy bezpieczeństwa lotów. Był spokojnym, ciepłym człowiekiem, który zawsze starał się poświęcić innym choć trochę swojego czasu na dialog o ważnych sprawach polskiej obronności, bez względu na barwy rządzącej konstelacji politycznej.

Zdjęcie: via Klub Generałów

Urodził się 13 października 1935. Po maturze w Liceum im. Staszica w Lublinie w 1953 szkolił się na szybowcach, a w 1955 został podchorążym szkoły wojsk lotniczych w Zamościu. Swoje umiejętności pilota doskonalił w 1957 w Dęblinie. W listopadzie 1957, jako podporucznik pilot otrzymał swój pierwszy lotniczy przydział do jednostki liniowej – był to 38. pułk lotnictwa myśliwskiego w Powidzu. W 1958 znalazł się już w składzie 1. pułku Warszawa, a w 1961 po awansie na porucznika stał się dowódcą klucza. W 1968 był już dowódcą eskadry w stopniu kapitana, a potem majora.

W latach 1968-1971 studiował w Akademii Sztabu Generalnego WP. Odtąd jego kariera wojskowa i lotnicza związana była ze strukturami dowodzenia Wojskami Obrony Powietrznej Kraju (WOPK). Od 28 marca 1972 dowodził 28. pułkiem myśliwskim OPK, stacjonującym w Redzikowie pod Słupskiem, tam gdzie obecnie budowana jest baza amerykańskiego systemu przeciwrakietowego Aegis Ashore. W 1976 otrzymał awans pułkownikowski, a od 1985 dowodził 2. Korpusem OPK z Bydgoszczy. Jesienią 1985 wręczono mu nominację na pierwszy stopień generalski. W 1988 został mianowany zastępca dowódcy WOPK. Od 1990 był szefem Sztabu Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. W 1995 z rąk prezydenta Lecha Wałęsy odebrał nominację na stopień generała dywizji. W lutym 1996 zakończył operacyjną służbę wojskową. Pozostał wykładowcą ówczesnej Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Z jego wiedzy na polu zarządzania wojskową przestrzenią powietrzną nad Polską i integracji naszego systemu kierowania operacjami lotniczymi z układami Sojuszu Atlantyckiego korzystali kolejni ministrowie obrony. W stanie spoczynku pracował w MON jako ich pełnomocnik do spraw budowy i wdrażania Narodowego Centrum Wspomagania Operacji Powietrznych. W 2016 gen. Pietrzak dokonał oficjalnego zamknięcia i wygaszenia przejściowego systemu ASOC (Air Sovereignity Operation Center), zainstalowanego w Polsce, w Czechach i na Węgrzech i włączenia – po atlantyckiej akredytacji i certyfikacji bezpieczeństwa – w pełni sieciocentrycznego, systemu Dunaj II do Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO – NATO Integrated Air and Missile Defence System – NATINAMDS.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.