Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Certyfikacja OSzP TZKOP

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 09 października 2020

7 października zakończyła się akredytacja Programu JTAC (Joint Terminal Attack Controller – ang. wysuniętych nawigatorów naprowadzania lotnictwa) w Siłach Zbrojnych RP, której istotnym elementem była certyfikacja Ośrodka Szkolenia Personelu Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

W LAW międzynarodowa komisja NATO/USA sprawdzała proces i dokumentację szkolenia wysuniętych nawigatorów naprowadzania lotnictwa poprzez obserwację wykładów, ćwiczeń symulatorowych oraz praktycznych naprowadzeń statków powietrznych na cele naziemne / Zdjęcie: st. chor. szt. Radosław Lech, OSzP TZKOP

OSzP TZKOP utworzony został w 2007, a jego zadaniem jest zapewnienie zgodnego z obowiązującymi standardami w NATO szkolenia JTAC oraz personelu latającego, wykonującego misje bezpośredniego wsparcia lotniczego (ang. Close Air Support ). Od 2013, zgodnie z umową z MON Łotwy, placówka funkcjonuje jako Ośrodek Szkolenia Personelu TZKOP z międzynarodową obsadą i ma w swojej strukturze dwa stanowiska dla instruktorów łotewskich.

Ośrodek po raz pierwszy uzyskał międzynarodową akredytację NATO/USA w 2014 stając się tym samym pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej placówką nadającą uprawnienia JTAC uznawane przez inne kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ośrodek w pełni zabezpiecza potrzeby szkoleniowe Wojska Polskiego i przygotowuje kandydatów z innych państw NATO, aktywnie współpracując zwłaszcza z krajami bałtyckimi.

W LAW międzynarodowa komisja NATO/USA sprawdzała proces i dokumentację szkolenia wysuniętych nawigatorów naprowadzania lotnictwa poprzez obserwację wykładów, ćwiczeń symulatorowych oraz praktycznych naprowadzeń statków powietrznych na cele naziemne.

Szef ośrodka ppłk Jarosław Neffe oceniając wizytę komisji powiedział: Podczas omówienia wyników certyfikacji na spotkaniu z Inspektorem Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Jackiem Pszczołą, narodowym koordynatorem programu JTAC, najwyżej oceniona została praca instruktorów i ewaluatorów JTAC. Podkreślono niezmienne utrzymywanie wysokich standardów szkolenia, a nasza współpraca z Siłami Zbrojnymi Łotwy została wskazana jako wzór dla innych krajów NATO.

Dążymy do poszerzenia kadry instruktorskiej o przedstawicieli USA, Litwy i Estonii – obecnie współpraca odbywa się doraźnie w zależności od kalendarza szkoleń, a OSzP TZKOP od niedawna zapewnia 100% potrzeb szkolenia JTAC dla krajów bałtyckich. Stanowi to doskonały argument dla przekształcenia OSzP TZKOP w Regionalny Ośrodek Szkolenia JTAC w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreślił szef ośrodka.

Na podstawie informacji mjra Marka Kwiatka


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.