Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szwecja inwestuje w kosmodrom

Astronautyka, 16 października 2020

W trakcie wizyty w Svenska Rymdaktiebolaget Esrange Space Center szwedzka minister szkolnictwa wyższego, nauki i kosmosu Matilda Ernkrans zapowiedziała rozbudowę tego ośrodka rakietowego tak, aby mógł służyć do wynoszenia na orbitę wokółziemską małych satelitów. Inwestycję w kwocie 90 mln SEK (39,4 mln zł) sfinansuje państwowa Swedish Space Corporation. Jeszcze w 2017 planowano uruchomić program wsparcia rozwoju ośrodka rakietowego w Esrange kwotą 500 mln SEK (219 mln zł), ale projekt nie wszedł w fazę realizacji.

Start rakiety MAXUS 9 z Esrange Space Center z wykorzystaniem silnika na paliwo stałe Castor IVB. Rakieta może przenosić do 5 modułów naukowych o maksymalnej łącznej masie do 575 kg. Maksymalne apogeum trajektorii lotu wynosi do 700 km, co umożliwia uzyskanie stanu mikrograwitacji do 12 min / Zdjęcie: Swedish Space Corporation

W Europie Norwegia użytkuje własny kosmodrom – na wyspie Andoya. Wielka Brytania planuje budowę platformy startowej w Szkocji, Hiszpania rozważa usytuowanie ośrodka lotów kosmicznych na Wyspach Kanaryjskich, a Niemcy badają koncepcję wystrzeliwania rakiet z platformy na Morzu Północnym (Niemiecki kosmodrom na Morzu Północnym, 2020-09-12).

Estrange Space Center powstał w 1964 i od tego czasu służy głównie jako wojskowy poligon rakietowy. Jednak z czasem zaczęto stamtąd wystrzeliwać małe rakiety badawcze wykonujące lot po trajektorii suborbitalnej. Z centrum wypuszczane są także balony stratosferyczne badające parametry atmosfery na dużych wysokościach i jej zanieczyszczenie. Ze względu na położenie za kołem podbiegunowym północnym ośrodek służy także badaniom zórz polarnych. Do tej pory z centrum wystrzelono ponad 550 rakiet i wypuszczono ponad 520 balonów badawczych.

Ośrodek Esrange jest położony w najbardziej wysuniętej na północ części kraju w odległości 40 km od centrum wydobywczego w Kirunie. Leży także wewnątrz największego w Europie lądowego poligonu North European Aerospace Testrange (NEAT), który służy m.in. do badań w locie bezzałogowców o dużej długotrwałości lotu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.