Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zwolnienia w Cathay Pacific

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 20 października 2020

Według South China Morning Post, Cathay Pacific Airways z Hongkongu zamierzają zwolnić około 6000 pracowników. To aż 18% zatrudnionych. Plan redukcji ma zostać ogłoszony jutro. SCMP dodaje, że pierwotnie zwolnienia miały objąć 8 tys. zatrudnionych, ale będą mniejsze dzięki pomocy władz Hongkongu. Największe redukcje mają dotyczyć zależnych Cathay Dragon, które prawdopodobnie zostaną ostatecznie włączone do Cathay Pacific.

Większość swych samolotów, które nie są dziś potrzebne do obsługi przewozów, Cathay Pacific pozostawiły na rodzimym lotnisku w Hongkongu. Jednak 40% linie przebazowały do mniej wilgotnych miejsc, by uniknąć problemów przy powrocie do lotów na poziomie zbliżonym do tego sprzed pandemii / Zdjęcie: bp

Cathay Pacific ogłosiły w czerwcu 2020, że dokonują przeglądu strategii w świetle ograniczenia lotów wynikającego z medialnej paniki związanej z SARS-CoV-2. Linie zapowiedziały wówczas, że trudne decyzje zostaną ogłoszone w czwartym kwartale. Z kolei w bieżącym miesiącu władze Hongkongu ogłosiły wygenerowanie pakietu ratunkowego dla linii lotniczych wartego równowartość 5 mld USD. Tymczasem Cathay Pacific tracą miesięcznie ok. 1,5-2 mld HKD (190-240 mln USD).

We wrześniu władze Cathay Pacific ogłosiły, że nie będą ubiegać się o dalsze dotacje rządowe. Zapowiedziały wówczas redukcję zatrudnienia w Cathay Pacific i Cathay Dragon. Postanowiły jednak chronić miejsca pracy w tanim przewoźniku – HK Express. Strategia przedsiębiorstwa wynika z tego, że połączenia regionalne ucierpiały z powodu SARS-CoV-2 znacznie mniej niż linie wyspecjalizowane w przewozach dalekodystansowych. Liczba pasażerów Cathay Pacific we wrześniu spadła aż o 98,1% w porównaniu z 2019. Mniejszy spadek – tylko o 36,6%, dotyczył przewozów towarowych.

W regionie Azji i Pacyfiku zatrudnienie redukują nie tylko linie z Hongkongu. Singapore Airlines ogłosiły plany zwolnień około 20% pracowników, a australijskie Qantas Airways zapowiedziały, że zmniejszą zatrudnienie o prawie 30%.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.