Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USS Zumwalt testuje SM-2

Marynarka wojenna, 21 października 2020

US Navy podała 19 października 2020, że niszczyciel rakietowy USS Zumwalt (DDG 1000), typu Zumwalt, po raz pierwszy dokonał odpalenia pocisku przeciwlotniczego Standard Missile 2 (SM-2) do celu symulującego nieprzyjacielski przeciwokrętowy kierowany pocisk rakietowy.

Start pocisku przeciwlotniczego SM-2 z prawoburtowej rufowej wyrzutni pionowej Mk 57 niszczyciela USS Zumwalt / Zdjęcie: US Navy

Próby odbyły się na Naval Air Weapons Center Weapons Division Sea Test Range w pobliżu Point Mugu w Kalifornii. W trakcie ćwiczeń USS Zumwalt został zaatakowany przez odrzutowy cel latający, który został wykryty przez system radarowy niszczyciela, następnie był śledzony, a w końcu w jego kierunku wystrzelono pocisk przeciwlotniczy SM-2, który zniszczył cel.

Pocisk SM-2 został wystrzelony z jednej z wyrzutni pionowych Mk 57 znajdujących się w rufowej części okrętu. Tam, pomiędzy wyrzutniami Mk 57 znajduje się pokład startowy dla wiropłatów operujących z niszczyciela – jednym z celów próby była ocena zagrożeń i ewentualnych uszkodzeń pola wzlotów i innych struktur okrętu narażonych na działanie gazów wylotowych silnika startowego SM-2. Poza tym monitorowano poziom drgań w trakcie strzelania oraz oceniano ewentualny wpływ fali uderzeniowej gazów wylotowych pocisku SM-2 na kadłub, nadbudówkę i zintegrowany maszt okrętu (Testy uzbrojenia Zumwalta, 2020-05-22).

USS Zumwalt jest pierwszym z trzech niszczycieli nowej generacji, w których zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych (USS Michael Monsoor w linii, 2019-01-28). Kadłub wraz z nadbudówką jest ukształtowany w celu ograniczenia do minimum echa radiolokacyjnego okrętu. Zastosowano także nowatorski zespół napędowy złożony z turbin gazowych napędzających generatory elektryczne, które z kolei zasilają pędniki elektryczne oraz zapewniają energię dla systemów elektronicznych i innych zasilanych elektrycznością podsystemów okrętowych. Jednak tak duże wykorzystanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych powoduje ciągłe problemy okrętów typu Zumwalt i ciągle odsuwa terminy osiągnięcia pełnej gotowości bojowej (Potrzebna naprawa USS Michael Monsoor, 2018-07-18, USS Zumwalt po naprawie, 2016-12-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.