Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Zumwalt testuje SM-2

Marynarka wojenna, 21 października 2020

US Navy podała 19 października 2020, że niszczyciel rakietowy USS Zumwalt (DDG 1000), typu Zumwalt, po raz pierwszy dokonał odpalenia pocisku przeciwlotniczego Standard Missile 2 (SM-2) do celu symulującego nieprzyjacielski przeciwokrętowy kierowany pocisk rakietowy.

Start pocisku przeciwlotniczego SM-2 z prawoburtowej rufowej wyrzutni pionowej Mk 57 niszczyciela USS Zumwalt / Zdjęcie: US Navy

Próby odbyły się na Naval Air Weapons Center Weapons Division Sea Test Range w pobliżu Point Mugu w Kalifornii. W trakcie ćwiczeń USS Zumwalt został zaatakowany przez odrzutowy cel latający, który został wykryty przez system radarowy niszczyciela, następnie był śledzony, a w końcu w jego kierunku wystrzelono pocisk przeciwlotniczy SM-2, który zniszczył cel.

Pocisk SM-2 został wystrzelony z jednej z wyrzutni pionowych Mk 57 znajdujących się w rufowej części okrętu. Tam, pomiędzy wyrzutniami Mk 57 znajduje się pokład startowy dla wiropłatów operujących z niszczyciela – jednym z celów próby była ocena zagrożeń i ewentualnych uszkodzeń pola wzlotów i innych struktur okrętu narażonych na działanie gazów wylotowych silnika startowego SM-2. Poza tym monitorowano poziom drgań w trakcie strzelania oraz oceniano ewentualny wpływ fali uderzeniowej gazów wylotowych pocisku SM-2 na kadłub, nadbudówkę i zintegrowany maszt okrętu (Testy uzbrojenia Zumwalta, 2020-05-22).

USS Zumwalt jest pierwszym z trzech niszczycieli nowej generacji, w których zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych (USS Michael Monsoor w linii, 2019-01-28). Kadłub wraz z nadbudówką jest ukształtowany w celu ograniczenia do minimum echa radiolokacyjnego okrętu. Zastosowano także nowatorski zespół napędowy złożony z turbin gazowych napędzających generatory elektryczne, które z kolei zasilają pędniki elektryczne oraz zapewniają energię dla systemów elektronicznych i innych zasilanych elektrycznością podsystemów okrętowych. Jednak tak duże wykorzystanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych powoduje ciągłe problemy okrętów typu Zumwalt i ciągle odsuwa terminy osiągnięcia pełnej gotowości bojowej (Potrzebna naprawa USS Michael Monsoor, 2018-07-18, USS Zumwalt po naprawie, 2016-12-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.