Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zimowy rozkład z Pyrzowic

Lotnictwo cywilne, 26 października 2020

Wczoraj, 25 października br., w życie wszedł zimowy rozkład lotów, który będzie obowiązywał do soboty 27 marca 2021. W tym czasie z MPL Katowice w Pyrzowicach ma być dostępnych 46 połączeń regularnych i czarterowych na 42 lotniska w 18 państwach.

W 2019 z usług pyrzowickiego lotniska skorzystała rekordowa liczba 4,84 mln pasażerów. Przed wybuchem pandemii władze GTL SA szacowały, że w 2020 na lotnisku tym odprawione zostanie 5,5 mln podróżnych, jednak wywołany przez COVID-19 kryzys branży lotniczej wymusił konieczność weryfikacji tych szacunków. Obecnie GTL SA spodziewa się, że w bieżącym roku w Pyrzowicach zostanie odprawione o około 70% mniej podróżnych niż w 2019 / Zdjęcie: Piotr Adamczyk

Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, tegoroczny zimowy rozkład jest znacznie ograniczony w porównaniu z poprzednimi (w ub. r. w zimowym rozkładzie lotów znalazły się 64 połączenia regularne i czarterowe do 22 państw, w tym aż 13 nowych połączeń regularnych) – regularne połączenia będzie oferowało 4 przewoźników: Lufthansa, PLL LOT, Ryanair i Wizz Air. W sprzedaży dostępne są 33 trasy zagraniczne do 14 państw i jedno połączenie krajowe. Najbogatszą siatką połączeń dysponują Wizz Air, które oferują 24 kierunki, przy czym loty na 11 trasach (do Eindhoven, Dortmundu, Kolonii/Bonn, Oslo-Torp, Sztokholmu-Skavsta, Lwowa, Bristolu, Doncaster, Londynu-Luton, Rzymu i na Maltę) będą realizowane od początku obowiązywania zimowego rozkładu.

Na 12 trasach, które zostały zawieszone ze względu na pandemię COVID-19, polecieć będzie można od listopada lub grudnia br. 22 listopada Wizz Air planują wznowić loty do Liverpoolu, 14 grudnia na Teneryfę, do Reykjaviku, Tel Awiwu, Stavanger i Odessy, a dzień później do Barcelony i Bergen. 16 grudnia węgierski przewoźnik powinien reaktywować trasy z Pyrzowic do Larnaki i Kijowa, dzień później do Mediolanu-Bergamo, a 20 grudnia na Fuerteventurę. Ponadto Wizz Air, w sezonie zima 2020/2021, zaplanował inaugurację nowej trasy do Abu Zabi, która powinna wystartować 17 listopada br.

Ryanair przez cały sezon zima 2020/2021 planuje oferować 8 kierunków: Londyn-Stansted, Birmingham, Edynburg, Manchester, Cork, Dublin, Dortmund i Kolonię/Bonn.

1 marca 2021 z połączeniem do Frankfurtu chce wrócić Lufthansa, która zawiesiła loty pomiędzy Pyrzowicami a Frankfurtem i Monachium w połowie marca 2020 wraz z wprowadzeniem zakazu pasażerskich lotów międzynarodowych. Do końca sezonu zimowego połączenie do Frankfurtu ma być obsługiwane z częstotliwością 9 rejsów tygodniowo. W rozkładzie lato 2021 tygodniowa liczba rotacji ma wrócić do poziomu sprzed pandemii, czyli do 21. Od 29 marca 2021 linia planuje reaktywować trasę Katowice – Monachium.

W tegorocznym zimowym rozkładzie lotów jedyne połączenie krajowe z Pyrzowic oferować będą PLL LOT, które zaplanowały 13 rotacji tygodniowo na trasie do Warszawy. Od 28 marca 2021 polski narodowy przewoźnik chce jednak wykonywać tej trasie już 27 rotacji w tygodniu, czyli tyle ile przed pandemią koronawirusa.

W tegorocznym zimowym rozkładzie lotów z Pyrzowic znalazło się też 12 kierunków czarterowych do 5 państw. Najbogatsza oferta dotyczy Wysp Kanaryjskich i obejmuje ona loty na: Fuerteventurę, Lanzarote, Gran Canarię, Teneryfę i La Gomerę. Z Pyrzowic będzie można też polecieć do Hurghady, Sharm El Sheikh, Marsa Alam i Taby w Egipcie, tureckiej Antalyi a także na Zanzibar i portugalską Maderę.

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa i wynikającej z niej dużej niepewności dla branży lotniczej, przewoźnicy, jak i biura podróży, starają się dostarczyć maksymalną możliwą ofertę lotów oraz zagranicznych wakacji. W sytuacji największego kryzysu w historii lotnictwa cywilnego, nie jest to zadanie proste, ale jak pokazuje zimowa siatka połączeń Katowic, jednak możliwe. W tych nadzwyczajnych okolicznościach 46 tras w ofercie pyrzowickiego lotniska w sezonie zima 2020/2021 to dobry wynik. Oczywiście po doświadczeniach ośmiu miesięcy pandemii, zdajemy sobie sprawę z tego, że zimowa siatka połączeń może podlegać zmianom ze względu na dynamiczną sytuację epidemiczną – powiedział Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, zarządzającego MPL Katowice w Pyrzowicach (Lufthansa wraca do Katowic, 2020-10-09).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.