Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosja kupuje francuskie okręty?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 sierpnia 2009

Rosja prowadzi negocjacje na temat zakupu francuskich okrętów desantowych klasy Mistral. Jeden z nich miałby zostać kupiony gotowy, a 3 kolejne zbudowane w stoczniach rosyjskich.

O rozmowach donosi Kommiersant, powołując się na dziennik La Tribune. Według nich, punktem spornym w negocjacjach jest ewentualny transfer nowoczesnych technologii do Rosji, na który nie chcą zgodzić się Francuzi.

Pierwsze podsumowanie negocjacji jest oczekiwane we wrześniu. Miesiąc później do Moskwy wybiera się francuski prezydent Nicolas Sarkozy. Byłaby to dobra okazja na podpisanie stosownego porozumienia.

Po raz pierwszy o możliwości zakupu przez rosyjską WMF okrętów za granicą wspomniał jej dowódca, admirał Władimir Wysockij. Było to w październiku 2008 podczas wystawy Euronaval. Już wówczas spekulowano o zainteresowaniu Rosjan okrętami desantowymi Mistral produkowanymi przez DCNS.

Na razie oficjalne źródła w Moskwie odmawiają komentowania doniesień La Tribune i Kommiersanta. Podobnie jednak było niedawno z informacjami o zakupie izraelskich bezpilotowców, które zostały potwierdzone dopiero po kilku miesiącach.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.