Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

NROL-101 na orbicie

Astronautyka, Strategia i polityka, 15 listopada 2020

Wyprodukowana przez United Launch Alliance 63-metrowa rakieta nośna Atlas V wyniosła na orbitę amerykańskiego satelitę (ładunek) NROL-101. Wystartowała 13 listopada o 17:32 czasu lokalnego (22:32 GMT) ze stanowiska SLC-41 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Lot, realizowany na rzecz National Reconnaissance Office (NRO), przebiegł bez problemów.

Start rakiety nośnej Atlas V z ładunkiem NROL-101 z Cape Canaveral na Florydzie / Zdjęcie: ULA

Wyniesiony przez Atlas V ładunek – jak zwykle w wypadku misji na rzecz NRO – jest tajny. Amerykańscy analitycy podejrzewają, że na orbitach mogły zostać umieszczone satelity serii Intruder 3. generacji. Służą one do przechwytywania sygnałów radiowych statków morskich, które dzięki nim są identyfikowane i lokalizowane. Mija prawie 10 lat od wprowadzenia na orbitę Intruderów 9A i 9B, a ta generacja ma czas pracy szacowany właśnie ma dekadę. Nie można jednak wykluczyć, że misja Atlasa V była poświęcona wyniesieniu większego satelity sieci telekomunikacyjnej Quasar, używanej przez NRO.

Rakieta Atlas V wykorzystana w misji została zbudowana w ciężkiej konfiguracji 531 (owiewka o średnicy 5 m, jako główny rosyjski RD-180 na paliwo ciekłe, 3 silniki pomocnicze na paliwo stałe, jeden silnik w górnym stopniu Centaur). Udźwig takiej rakiety w locie na niską orbitę przekracza 15 t. Był to debiut nowych rakiet pomocniczych na paliwo stałe – używane do tej pory Aerojet Rocketdyne AJ-60A zostały zastąpione GEM-63 produkcji Northrop Grumman.

Lot z 13 listopada był piątym Atlasa V z 2020. Misja, pierwotnie planowana na 3 listopada, była kilka razy przekładana. Pierwszy lot rakiety Atlas V w 2021 ma posłużyć do wyniesienia na orbitę załogowego statku Starliner Boeinga (misja OFT-2).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.