Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Grecja chce kupić F-35A

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 18 listopada 2020

Jak donosi tygodnik Proto Thema po decyzji premiera Kyriakosa Mitsotakisa o zakupie 18 francuskich wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale, Grecja zamierza nabyć także amerykańskie Lockheed Martin F-35A Lightning II. Oficjalne zamówienie (Letter of Request) zostało wysłane przez Ateny do rządu USA 6 listopada.

Grecja chce pozyskać 18-24 F-35A, w miarę możliwości już używanych przez Amerykanów / Zdjęcie: USAF, Airman 1st Class Bryan Guthrie 

Decyzja o dołączeniu [Grecji] do programu F-35 Joint Strike Fighter będzie oparta na różnych czynnikach, takich jak harmonogram dostaw, plan spłaty, konfiguracja samolotu i możliwa kombinacja pozyskania od 18 do 24 odrzutowców (nowych lub używanych przez US Air Force, jeśli są dostępne). Będziemy wdzięczni za waszą natychmiastową odpowiedź.Ze względu na wewnętrzne ustalenia fiskalne i inne obowiązujące zasady w ramach unijnego budżetu i deficytu kluczowe jest, aby pierwsze F-35 zostały dostarczone w 2021. Z naszej strony zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zrealizować ten ambitny program – czytamy w dokumencie, sygnowanym przez dyrektora generalnego ds. uzbrojenia i inwestycji greckiego resortu obrony Theodorosa Lagiosa.

Szef programu F-35 już w kwietniu 2019 informował, że rząd w Atenach zwrócił się do Waszyngtonu z zapytaniem o cenę i terminy dostaw 25-30 F-35A (Grecja zainteresowana F-35A, 2019-04-17).

Proto Thema podał również, że Francja ma dostarczyć pierwszego używanego Rafale już w styczniu 2021. Dostawy kolejnych 11 samolotów eksploatowanych wcześniej przez Armée de l'Air et de l'Espace  (wojska lotnicze i kosmiczne Francji) mają być realizowane w tempie jednego miesięcznie. Oznacza to jednak, że umowa w tej sprawie zostanie podpisana do końca br. i w tym samym terminie wpłynie pierwsza rata płatności. Według greckich mediów rząd nie przedstawił jeszcze odpowiedniej ustawy w parlamencie (Grecja potwierdza chęć zakupu Rafale, 2020-09-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.