Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy we Wrocławiu na obecność SARS-CoV-2

Lotnictwo cywilne, 20 listopada 2020

Już od 23 listopada w porcie lotniczym Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika rozpocznie działalność punkt wykonywania testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. We współpracy z lotniskiem uruchamia go wrocławski instytut badawczy Łukasiewicz – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.

Punkt drive-thru w porcie lotniczym Wrocław będzie pierwszym punktem testowania uruchomionym przez Łukasiewicz – PORT poza siedzibą instytutu, znajdującą się na Praczach Odrzańskich / Zdjęcie: Port lotniczy Wrocław-Strachowice 

Punkt będzie działał na terenie lotniska, ale niezależnie od procedur lotniskowych i poza budynkiem terminalu, na wydzielonym specjalnie do tego celu parkingu B. To znaczy, że na lotnisko przyjechać może każda osoba zainteresowana przeprowadzeniem testu, niekoniecznie przed lub po zakończeniu podróży lotniczej. Punkt ma charakter drive-thru, czyli osoba badana przez cały czas pozostawać będzie w samochodzie.

Przygotowaliśmy wydzieloną strefę i wyznaczyliśmy specjalną ścieżkę dla osób kierujących się do punktu. Jest to więc rozwiązanie bezpieczne i wygodne, a przy tym otwarte dla wszystkich chętnych. Oczywiście pasażerowie również mogą z niego skorzystać przy okazji pobytu na lotnisku – mówi Dariusz Kuś, prezes portu lotniczego Wrocław.

Punkt na lotnisku będzie dostępny w godz. 8:00-12:00. Koszt jednego badania to 435 zł. Testy wykonywane są metodą Real Time-qPCR. Badanie pozwala zweryfikować, czy w danej chwili w organizmie pacjenta obecny jest wirus SARS-CoV-2. Cała procedura trwa kilka minut. Przed przyjazdem należy przepłukać usta przegotowaną wodą i nie jeść przynajmniej na 2-3 godziny przed pobraniem wymazu. Bezpośrednio przed pobraniem wymazu nie wolno też myć zębów, stosować płynów do płukania ust, używać gum do żucia lub tabletek/cukierków do ssania, czyścić nosa (płukanie, wydmuchiwanie). Należy też wyjąć ruchome protezy zębowe. Osoba, od której pobierany będzie wymaz, musi mieć dowód osobisty – niezbędny do identyfikacji danych, maseczkę/przyłbicę – założoną minimum na czas obecności na terenie lotniska i środek do dezynfekcji rąk – przed pobraniem należy zdezynfekować ręce.

W pierwszym etapie personel przeprowadza krótki wywiad niezbędny do uzupełnienia dokumentacji medycznej, prosi pacjenta o zdezynfekowanie rąk i, po zdjęciu przez niego maseczki, specjalną szpatułką pobiera wymaz z gardła i nosa. Tak przygotowana próbka zostaje zabezpieczona w specjalnym pojemniku i przekazana do Laboratorium Diagnostycznego na terenie Łukasiewicz – PORT. Wyniki wydawane są do 48 h. Możliwe jest też przetłumaczenie wyniku na angielski – dodatkowo kosztuje to 50 zł.

Niecodzienne sytuacje wymagają nieszablonowego podejścia. Połączyliśmy zespół wykwalifikowanych pracowników, doświadczenie zdobyte w trakcie pandemii i nowoczesną infrastrukturę laboratoryjną Łukasiewicz – PORT z możliwościami, jakie daje nam wrocławskie lotnisko. Cieszymy się na tę współpracę, bo dzięki niej wszyscy zainteresowani – wrocławianie, ale i mieszkańcy regionu – zyskują możliwość pewnej, szybkiej i bezpiecznej diagnostyki w kierunku koronawirusa – dodaje Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT.

Lokalizacja punktu na lotnisku jest dogodna komunikacyjnie, zarówno dla mieszkańców Wrocławia, jak i wszystkich Dolnoślązaków. Terminal jest położony bardzo blisko zjazdu z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i niedaleko węzła z autostradą A4. Ma też bezpośrednie połączenie z Obwodnicą Leśnicy, co ułatwia dojazd od strony zachodniej. Osoby poddające się testom, które wjadą na teren terminalu, nie będą ponosić opłaty parkingowej (wjazd na parking B znajduje przed głównymi szlabanami parkingowymi). Bilety są walidowane w punkcie pobrań (Zimowy rozkład lotów z Wrocławia, 2020-10-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.