Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irański okręt kolumbijskiej mafii?

Marynarka wojenna, Wojska specjalne, 21 listopada 2020

Na początku listopada 2020 kolumbijska marynarka wojenna przechwyciła nowego typu łódź podwodną służącą do przemytu narkotyków. Stało się to w pobliżu rzeki Cucurrupi w ramach szeroko zakrojonej operacji, prowadzonej wraz z DEA, amerykańską agencją odpowiedzialną za zwalczanie przemytu narkotyków, alkoholu i broni. Łódź była obsługiwana przez 11 osób, które zostały aresztowane i przekazane do USA w celu postawienia zarzutów.

Nowego typu łódź podwodna służąca do przemytu narkotyków przechwycona przez kolumbijską marynarkę wojenną na początku listopada 2020 / Zdjęcie: CS

Amerykańscy analitycy uważają, że do budowy zatrzymanej łodzi podwodnej mogły zostać wykorzystane technologie irańskie (a nawet, że mogła zostać dostarczona przez Iran). Jednostka została wykonana z nowoczesnych kompozytów z włóknami szklanymi. Ma ok. 20 m długości i napęd elektryczny. Może przewieźć do 6 t ładunku na odległość 3 tys. km. W przeciwieństwie do znanych wcześniej łodzi przemytniczych (2 tony kokainy w łodzi podwodnej, 2020-11-01), które mogły zanurzać się na krótko i na niewielką głębokość (7,5 t narkotyków na OP, 2011-08-04), jest w pełnym tego słowa znaczeniu łodzią podwodną.

Na początku 2020 eksperci z USA szacowali, że baronowie narkotykowi z Ameryki Środkowej i Południowej mogą używać nawet tysiąc różnego rodzaju łodzi podwodnych. Większość z nich to jednostki półzanurzalne. Łódź przechwycona w ostatnich tygodniach jest znacznie nowocześniejsza.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.