Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irański okręt kolumbijskiej mafii?

Marynarka wojenna, Wojska specjalne, 21 listopada 2020

Na początku listopada 2020 kolumbijska marynarka wojenna przechwyciła nowego typu łódź podwodną służącą do przemytu narkotyków. Stało się to w pobliżu rzeki Cucurrupi w ramach szeroko zakrojonej operacji, prowadzonej wraz z DEA, amerykańską agencją odpowiedzialną za zwalczanie przemytu narkotyków, alkoholu i broni. Łódź była obsługiwana przez 11 osób, które zostały aresztowane i przekazane do USA w celu postawienia zarzutów.

Nowego typu łódź podwodna służąca do przemytu narkotyków przechwycona przez kolumbijską marynarkę wojenną na początku listopada 2020 / Zdjęcie: CS

Amerykańscy analitycy uważają, że do budowy zatrzymanej łodzi podwodnej mogły zostać wykorzystane technologie irańskie (a nawet, że mogła zostać dostarczona przez Iran). Jednostka została wykonana z nowoczesnych kompozytów z włóknami szklanymi. Ma ok. 20 m długości i napęd elektryczny. Może przewieźć do 6 t ładunku na odległość 3 tys. km. W przeciwieństwie do znanych wcześniej łodzi przemytniczych (2 tony kokainy w łodzi podwodnej, 2020-11-01), które mogły zanurzać się na krótko i na niewielką głębokość (7,5 t narkotyków na OP, 2011-08-04), jest w pełnym tego słowa znaczeniu łodzią podwodną.

Na początku 2020 eksperci z USA szacowali, że baronowie narkotykowi z Ameryki Środkowej i Południowej mogą używać nawet tysiąc różnego rodzaju łodzi podwodnych. Większość z nich to jednostki półzanurzalne. Łódź przechwycona w ostatnich tygodniach jest znacznie nowocześniejsza.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.