Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dania kupuje Raveny

Lotnictwo wojskowe, 12 września 2007

Dowództwo operacyjne sił zbrojnych Królestwa Danii zamówiło w spółce AeroVironment z Monrovii w Kalifornii dostawę 12 systemów mini-bsl RQ-11B Raven B o wartości 2,4 mln USD. Pakiet obejmuje także wsparcie logistyczne oraz wstępne szkolenie. Jeden statek powietrzny systemu RQ-11B kosztuje 35-40 tys. USD, system - ok. 200 tys. USD.

Raven w rękach żołnierzy 101st Airborne Division / Zdjęcie: US DoD

Trzy systemy RQ-11B są przeznaczone dla duńskich jednostek specjalnych z Jagerkorpset. Pozostałe mają być używane do szkolenia i wypracowania sposobu praktycznego wykorzystania mini-bsl w siłach duńskich. Będą przydzielone do ośrodka szkolenia artylerii wojsk lądowych Danii. AeroVironment potwierdziło, iż wybór został dokonany w drodze porównania kilku ofert.

System RQ-11B składa się z 3 statków powietrznych (o masie ok. 1,9 kg), doręcznej stacji sterowania lotem, terminala zdalnej obserwacji obrazu z czujników pokładowych oraz części zamiennych. RQ-11B jest dopuszczony do zrzutu z desantem spadochronowym.

Przypomnijmy, iż RQ-11B Raven był oferowany MON za pośrednictwem spółki Unitronex Polska. Wedle danych tej spółki, możliwe było dostarczenie w czasie nie dłuższym niż ma to miejsce w przypadku systemów Orbiter (produkcji Aeronautics Defense Systems z Izraela, dostarczanych przez spółkę G&R z Warszawy) nie 6 a 9 systemów od podstaw gotowych do pełnej interoperacyjności z siłami US Army, z którymi działa Polska Grupa Bojowa PKW w Afganistanie. MON podkreślało, iż Raven był systemem nieco zbyt małym w stosunku do oczekiwań operacyjnych. Ponadto w odróżnieniu od konstrukcji izraelskich AeroVironment wykorzystuje systemy optyczne zabudowane na stałe w kadłubie (bez głowicy stabilizowanej) i uzyskuje zbliżenia czy obserwacje określonych sektorów za pomocą zmiany profilu lotu oraz obróbki cyfrowej obrazu. Redukuje to koszt i stopień skomplikowania aparatu powietrznego, ale pogarsza jakość obrazu i przydatność operacyjną systemu.

US Army od 2006 kupuje systemy RQ-11B - zapotrzebowanie opiewa nawet na 1000 takich systemów (po 3 bsl każdy). W 2006 w służbie amerykańskich sił zbrojnych było 1900 Ravenów (na 2908 wszystkich mini-UAV - z tego większość pochodziła od AeroVironment: 126 Pointerów, 582 DragonEye, 124 Swift i 18 AquaPuma).

Raveny miały być dostarczone dotychczas także Australii (dla Sił Specjalnych, używane obok Skylarków I od Elbitu) i Włochom. Brytyjczycy w Iraku wypożyczali takie systemy od armii USA. Możliwe, że duńskiej jednostki specjalne posiadały już wcześniej 1-2 systemy podczas działań w Afganistanie i Iraku.

Spółka AeroVironment była założona w 1971 i przez wiele lat kierowana przez Paula B. MacCready, niedawno zmarłego konstruktora eksperymentalnych statków powietrznych i pioniera latania wysokościowego (Zmarł Paul MacCready, 2007-08-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.