Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bhutan planuje wysłać satelitę

Astronautyka, 23 listopada 2020

W trakcie wizyty premiera Indii w Bhutanie 20 listopada ogłoszono podpisanie umowy, w ramach której Indian Space Research Organisation (ISRO) zbuduje i wyniesie na orbitę wokółziemską bhutańskiego satelitę już w 2021. Indie wyszkolą także 4 inżynierów kosmicznych, którzy będą nadzorować działanie nowego satelity.

Wizualizacja pierwszego bhutańskiego satelity / Grafika: domena publiczna

Królestwo Bhutanu (Druk Jul – Królestwo Smoka) jest krajem strategicznie położonym w pobliżu Tybetu okupowanego przez ChRL od lat 1950. Od północnej granicy Bhutanu do Lhasy jest tylko ok. 150 km w linii prostej. Bhutan także od południa graniczy z indyjskim stanem Assam, położonym na wschodzie Indii i połączonym z macierzą przesmykiem o szerokości tylko 25 km.

Bhutan już w czerwcu 2018 wysłał swojego pierwszego nanosatelitę o masie 1,1 kg i wyposażonego w kamerę do obserwacji Ziemi, zbudowanego przez japoński Kyushu Institute of Technology. Został on wtedy najpierw dostarczony na Międzynarodową Stację Kosmiczną i w sierpniu 2018 został wypuszczony z japońskiego modułu Kibo w przestrzeń kosmiczną.

W czasach PRL wykształcono wiele tysięcy inżynierów i lekarzy z krajów arabskich (Irak, Syria, Libia), a polskie przedsiębiorstwa brały udział w wielu projektach inwestycyjnych w tych krajach (w szczególności dzięki temu powstała i rozwinęła się kielecka spółka Exbud). Dodatkowo kształcono wielu podchorążych i oficerów na studiach podyplomowych w polskich uczelniach wojskowych. Najwyraźniej Indie realizują podobny program wobec swoich bliższych i dalszych partnerów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.