Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Serbia wybrała kaliber 6,5x39 mm

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 24 listopada 2020

Według doniesień serbskiego dziennika Politika Vojska Srbije (VS, Serbskie Siły Zbrojne) mają zostać przezbrojone w broń kal. 6,5x39 mm. W tym celu planowane jest zwiększenie zamówienia na karabinki Zastava M19 Modular Automatic Rifle tego kalibru.

Karabinek M19 zadebiutował na targach Partner 2017 / Zdjęcie: MO Serbii

Przyjęte dokumenty planistyczne i programowe obejmują kontynuowanie przezbrajania aktywnych jednostek piechoty w karabinki M19. Niewielka liczba karabinków kal. 5,56x45 mm pozostanie w użyciu ze względu na udział w operacjach wielonarodowych i przy zachowaniu niezbędnej interoperacyjności. Z kolei karabinki Zastava M-70 kal. 7,62x39 mm pozostaną w użyciu w jednostkach rezerwowych –donoszą źródła w Ministerstwie Obrony Serbii.

M19 wszedł do uzbrojenia w tym roku. Do tej pory udało się przezbroić w nową broń 41. pešadijski bataljon (41. batalion piechoty) z 4. Brigady kopnene vojske (4. Brygada Wojsk Lądowych). Karabinek M19, podobnie jak M-70 i M21, bazuje na systemie Kałasznikowa. Wyposażony jest w celownik kolimatorowy Teleoptik-Žiroskopi M-20 i celownik termowizyjny NT35. Używany przez M19 nabój kal. 6,5 mm jest nowy i bazuje na amunicji sportowo-myśliwskiej Grendel 6,5 mm. Nabój został dostosowany do strzelania z broni samopowtarzalnej i automatycznej.

W zakładach amunicyjnych Prvi Partizan Užice ruszyła niedawno produkcja standardowej i przeciwpancernej amunicji kal. 6,5 mm. Przezbrojenie piechoty w nową broń pozwoli zwiększyć zdolności ogniowe poprzez wzrost celności, zasięgu ognia skutecznego i skuteczności w rażeniu celów. Według serbskiego resortu obrony wzrost siły ognia żołnierza uzbrojonego w M19 wynosi 30-50% (Testy karabinka M19 MAP, 2020-08-14).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.