Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

B-1B z JASSM pod kadłubem

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 listopada 2020

US Air Force ujawniły zdjęcia z testów pocisku manewrującego AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) przenoszonego na pylonie pod kadłubem bombowca strategicznego B-1B. Testy mają doprowadzić do uzyskania przez bombowce tego typu certyfikatu pozwalającego na przenoszenie JASSM. W wewnętrznych komorach mogłoby się mieścić 12-24 pocisków.

Bombowiec strategiczny o zmiennej geometrii skrzydeł B-1B, Scorpion Pride, z 419th Flight Test Squadron startuje do lotu testowego z JASSM na pylonie pod przednią częścią kadłuba / Zdjęcie: USAF

Użyty w testach B-1B, nr 85-0075 Scorpion Pride, jest przydzielony do 419th Flight Test Squadron, części 412th Test Wing wchodzącego w skład Global Power Combined Test Force. Wystartował 20 listopada 2020 z Edwards Air Force Base. AGM-158 został podwieszony na pylonie zwykle służącym do mocowania zasobnika celowniczego AN/AAQ-33. B-1B jest standardowo wyposażony w 6 punktów mocowania takich pylonów.

W czasie testu JASSM nie został wystrzelony. Lot został wykorzystany do zebrania danych dotyczących jego integracji z B-1B. Testy zostaną wznowione po ich przeanalizowaniu. Chodzi o bezpieczeństwo, bo poprzednio pocisk z zewnętrznej wyrzutni B-1B wystrzelił ponad 30 lat temu...

Wizja bombowca B-1B przenoszącego pociski hiperdźwiękowe, nad którymi dopiero – z wieloletnim opóźnieniem – pracują amerykańskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe / Zdjęcie: USAF

Według USAF, w przyszłości B-1B mają zostać przystosowane do przenoszenia także pocisków hiperdźwiękowych. Umieszczano by je na kilku pylonach zewnętrznych. Nie wiadomo jednak, kiedy USA będą dysponowały taką bronią. Warto też zauważyć, że USAF zaplanowały wycofanie 17 najstarszych B-1B już w 2021. To oznacza, że zostaną zaledwie 43 bombowce tego typu plus 2 przeznaczone do celów doświadczalnych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.