Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Izraelskie F-16 dla Top Aces

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 01 grudnia 2020

Izraelski dziennik Globe poinformował, że tamtejsze Ministerstwo Obrony negocjuje z kanadyjskim przedsiębiorstwem Top Aces sprzedaż 29 wycofanych z linii myśliwców F-16A/B. Każdy z nich ma kosztować 3 do 4 mln USD. Rozmowy prowadzi SIBAT (Dyrektoriat ds. Międzynarodowej Współpracy Obronnej).

Izraelskie F-16 / Zdjęcie: IAF

Pierwsze informacje na temat chęci zakupu 29 F-16A/B Top Aces ujawniło w połowie 2020. Wówczas jednak nie ujawniono potencjalnego dostawcy. Podano jedynie, że samoloty powinny dotrzeć do Mesa w Arizonie – amerykańskiej siedziby przedsiębiorstwa – pod koniec 2020.

Oferowane do sprzedaży F-16A/B zostały dostarczone do Izraela na początku lat 1980. W ostatniej dekadzie były stopniowo wycofywane ze służby (ostatni w 2016). Równocześnie Izraelczycy poszukiwali nabywców tych samolotów.

Top Aces z Montrealu specjalizuje się w usługach szkoleniowych dla wojsk lotniczych. Wykorzystując samoloty starszych typów, w tym Douglas A-4 Skyhawk, F-16 Fighting Falcon i Alpha Jet (25 samolotów tego typu Kanadyjczycy kupili niedawno od Belgii), jego piloci służą jako partnerzy do walk treningowych. Przedsiębiorstwo realizuje umowy tego typu m.in. z US Air Force oraz wojskami lotniczymi Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii i Australii. Piloci Top Aces wylatali już ponad 80 tys. h na całym świecie.

Jesienią ubiegłego roku Top Aces zebrało 100 mln CAD w ramach oferty private equity. W efekcie współwłaścicielem przedsiębiorstwa została Caisse de depot et de placement du Quebec.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.