Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Saudyjczycy odebrali wszystkie F-15SA

Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 13 grudnia 2020

Amerykańskie АFLCMC (Air Force Life Cycle Management Center) poinformowało 10 grudnia 2020 o zakończeniu dostaw do Arabii Saudyjskiej nowo wyprodukowanych samolotów wielozadaniowych Boeing F-15SA. АFLCMC standardowo odpowiada za realizację eksportowych dostaw samolotów wojskowych w ramach procedury FMS (Foreign Militarty Sales) w przypadku potrzeby ich istotnej modyfikacji.

Samoloty F-15 królewskich saudyjskich wojsk lotniczych kołują po powrocie do King Faisal Air Base po wspólnych ćwiczeniach z US Air Force, 1 grudnia 2020 / Zdjęcie: USAF – Senior Airman Leala Marquez

Umowę dotyczącą zakupu 84 F-15SA Arabia Saudyjska zawarła w grudniu 2011. Kontrakt obejmował także zmodernizowanie do nowego standardu 70 wcześniej kupionych samolotów F-15S (później ograniczono ich liczbę do 66). Jego całkowita wartość, wraz z uzbrojeniem i wsparciem serwisowym, wyniosła 29,432 mld USD, co było wówczas historycznym rekordem w transakcjach zbrojeniowych.

Modernizacja F-15S przebiega wolniej niż przewidywała umowa. Realizuje ją saudyjska państwowa kompania Alsalam Aerospace Industries (AAI) z wykorzystaniem podzespołów dostarczanych z USA za pośrednictwem АFLCMC. Nowe jest nie tylko wyposażenie (cyfrowa awionika, radiolokator), ale i znaczne fragmenty struktur płatowca (m.in. przednia część kadłuba i skrzydła). Przebudowę pierwszego samolotu do standardu F-15SA zakończono w czerwcu 2020. Wszystkie przewidziane do modernizacji F-15S mają zostać przekazane saudyjskim wojskom lotniczym do 2026.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.