Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

CSG 21 osiąga IOC

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 07 stycznia 2021

4 stycznia 2021 ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii ogłosiło osiągnięcie wstępnej zdolności operacyjnej (IOC) przez CSG 21 (Carrier Strike Group 21, lotniskowcową grupę bojową HMS Queen Elizabeth).

Grupa bojowa lotniskowca HMS Queen Elizabeth w trakcie ćwiczeń Joint Warrior 20-2 w październiku 2020 / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Całkowita zdolność operacyjna CSG 21 ma być osiągnięta do końca grudnia 2023. Jednak już wiosną 2021 grupa ma się udać w misję na morza okalające Bliski Wschód i na Pacyfik (HMS Queen Elizabeth odwiedzi Japonię , 2020-12-11).

Z HMS Queen Elizabeth operuje grupa lotnicza wyposażona w 15 wielozadaniowych samolotów bojowych skróconego startu i pionowego lądowania Lockheed Martin F-35B Lightning II oraz 11 wiropłatów różnych typów (część stacjonuje na innych okrętach grupy). Samoloty startują ze specjalnej rampy na dziobie okrętu, która pozwala na zwiększenie ich  masy startowej i tym samym na zabranie większej masy uzbrojenia lub paliwa. Jest to oryginalne rozwiązanie brytyjskie, wcześniej sprawdzone w praktyce podczas wojny o Falklandy/Malwiny w 1982, w trakcie której użyto bojowo samolotów skróconego startu i lądowania Bae Harrier, operujących z lotniskowców HMS Invincible i HMS Hermes.

Grupa bojowa lotniskowca HMS Queen Elizabeth uczestniczyła w 2020 w manewrach morskich z udziałem okrętów i statków powietrznych z 13 państw sojuszniczych (w tym Japonii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Ich kulminacją były ćwiczenia NATO Joint Warrior 20-2 w październiku 2020 (Start Joint Warrior 20-2, 2020-10-11), gdy z pokładu HMS Queen Elizabeth operowały także F-35B z US Marine Corps (F-35B bombardują Szkocję, 2020-10-13).

W skład CSG 21 wchodzą: lotniskowiec HMS Queen Elizabeth (R08), typu Queen Elizabeth, niszczyciele rakietowe HMS Diamond (D34) i HMS Defender (D36), obydwa typu 45, fregaty rakietowe HMS Northumberland (F238) i HMS Kent (F78), obydwie typu 23, nieujawniony okręt podwodny typu Astute, okręt zaopatrzeniowy RFA Fort Victoria (A387), typu Ford i tankowiec RFA Tideforce (A139).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.