Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bułgarska amunicja dla Ukrainy z Polski

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 08 stycznia 2021

Ukraińska kompania państwowa Spectechnoeksport, wchodząca w skład Ukroboronpromu, zakupiła w Polsce amunicję artyleryjską kal. 152 mm wyprodukowaną w Bułgarii. Według źródeł ukraińskich, bułgarski dostawca to VMZ (Vazovski Mashinostroitelni Zavod), a polskim pośrednikiem jest spółka Arm-Tech. Kontrakt dotyczy 260 nabojów odłamkowo-burzących WOF-542U do dział samobieżnych 2S3 Akacja i haubic holowanych D-20. Jego wartość wynosi 261925,31 USD.

Testy amunicji artyleryjskiej na jednym z ukraińskich poligonów / Zdjęcie: MO Ukrainy

To nie pierwszy kontrakt na zakup podobnej amunicji dla Ukrainy. W 2019 Spectechnoeksport kupił 3 tys. nabojów WOF-542U i 2 tys. nabojów WOF-546.

Bułgarską amunicję, poprzez polską spółkę PHU Lechmar, w 2019 kupowało też inne ukraińskie przedsiębiorstwo – Promoboroneksport. Nabyło ono 2444 granatów odłamkowo-burzących kal. 40 mm OG-7W do ręcznych granatników RPG-7. Wartość kontraktu wyniosła 403 tys. USD.

Na Ukrainie amunicję do haubic 2S3 i D-20 produkuje kompania Rubin-2017 (spółka zależna Ukraińska Bronietechnika) i Artiom. Nie spełnia ona jednak wymagań wojska. Dotychczasowe dostawy były zwracane z powodu problemów z jakością. Ukraińscy analitycy twierdzą, że powodem jest użycie w produkcji nieodpowiedniej jakości materiałów wybuchowych i stali, która nie spełnia wymagań. W efekcie amunicja często wybucha w chwili wystrzału, a nawet w magazynach. Jeśli nawet strzelanie się udaje, odłamki powstające po uderzeniu w cel mają niewłaściwe parametry (liczbę i kształt).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.