Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

W wieku 103 lat zmarła pilotka Spitfire

Ludzie, Lotnictwo wojskowe, 11 stycznia 2021

W Wielkiej Brytanii zmarła Eleanor Wadsworth, jedna z ostatnich pilotek zajmujących się w czasie II w.św. transportem samolotów z fabryk na lotniska bojowe. Dożyła 103 lat. Zmarła po krótkiej chorobie w Bury St. Edmunds w Suffolk.

Eleanor Wadsworth urodziła się w Nottingham. W 1943 zgłosiła się do programu Air Transport Auxiliary (ATA, pomocniczy transport lotniczy). W White Waltham w Berkshire przeszła przeszkolenie na pilota dostarczającego samoloty bojowe z fabryk na lotniska docelowe. W ramach szkolenia wylatała 12 godzin.

Eleanor Wadsworth w latach II w.św., gdy służyła w Air Transport Auxiliary, latając m.in. na myśliwcach Supermarine Spitfire / Zdjęcie: archiwum prywatne Eleanor Wadsworth

Program ATA odegrał kluczową rolę w zapewnieniu zdolności jednostek RAF (Royal Air Force) do walki z Niemcami. Wadsworth latała różnymi samolotami, ale przede wszystkim myśliwcami Supermarine Spitfire. To był jej ulubiony samolot – piękny i łatwy w pilotażu. Na lotniska bojowe doprowadziła 132 maszyn tego typu. Łącznie w ramach ATA wylatała ponad 500 h.

W programie ATA wzięło udział 1318 pilotów, w tym 165 kobiet. Z tych ostatnich 15 zginęło. W sumie do listopada 1945, gdy ATA zostało zlikwidowane, jego piloci dostarczyli na lotniska frontowe ponad 309 000 samolotów. Łącznie ich loty trwały ponad 400 tys. h.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.